Václav Klaus popsal své zážitky z Německa paní Merkelové. Když odpůrci vylepí plakát, do rána jim ho prý zničí

26.08.2016 10:21

Se svými zážitky ze své cesty do severoněmeckého města Schwerin se se čtenáři serveru Neviditelný pes podělil exprezident Václav Klaus.

Václav Klaus popsal své zážitky z Německa paní Merkelové. Když odpůrci vylepí plakát, do rána jim ho prý zničí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident Václav Klaus

Do Schwerinu jej přivedlo pozvání AfD (Alternativy pro Německo), aby promluvil na zahájení její volební kampaně do zemských voleb, které se tam uskuteční 4. září.

Klaus se svěřil s tím, že nedávná komunistická minulost je tam ještě vidět. „Srovnám-li vesnice, pořádek, čistotu, záchody, ochotu personálu v hotelu, zbývající paneláky, neúplné pokomunistické vlastnění či nevlastnění různých veřejných či poloveřejných prostor (a tím uklízení a starání se o ně) s Bavorskem (nebo Rakouskem), je to pořád velmi jiné,“ napsal Klaus.

Celý text je ZDE

Slabý potlesk pro Klause

Připomněl, že Schwerin je hlavní, i když nikoli největší město spolkové země Meklenbursko-Pomořansko. Město mělo na konci komunismu 130 000 obyvatel, dnes jen 95 000, čtvrtina lidí odešla na západ Německa.

Podle Klause je tato migrace méně odrazem zdravé flexibility a adaptability pracovních sil, více výrazem relativního neúspěchu východoněmecké postkomunistické transformace. „Ve svém projevu jsem – při zmínce brexitu (a zcela zbytečných katastrofických prognóz jeho důsledků) – zmínil svou zkušenost s dělením Československa a okrajově jsem poznamenal, že naše dělení země bylo lépe koncipováno a provedeno než jejich opačný proces, ono ‚Wiedervereinigung‘ (znovusjednocení). Čekal jsem silnější potlesk za tento výrok, jako tomu bylo před časem v Drážďanech. Tady nikoli,“ poznamenal.

Hysterická reakce na AfD

AfD uváděla Klausovo vystoupení pod názvem migrace a tak ho také interpretovala média. Místní deník Schweriner Volkszeitung z Klausova vystoupení vybral tři klíčové teze:

- pokračování masové migrace zničí Evropu a její kulturu a tradice i bez jakéhokoli terorismu;

- masová migrace je ohrožením našich životů, ohrožením kvality našeho života, ohrožením našich zvyků a tradic;

- masovou migraci nezpůsobili migranti, ale evropští politici, v čele s politiky německými.

„Lepší shrnutí svého projevu bych udělat neuměl,“ podotkl k tomu Klaus.

Svěřil se i s tím, že AfD přijel podpořit rád. Podle průzkumů má AfD v této spolkové zemi 19 % podpory, jejich předseda Leif-Erik Holm (ekonom) doufá, že to bude ve volbách číslo ještě vyšší. „Reakce na AfD je hysterická – říkali mi, že 50 až 70 % jejich předvolebních plakátů je do rána zničeno. Viděl jsem pomalované a znehodnocené billboardy podél silnic,“ podotkl Klaus.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

16:47 V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

Hnutí Žít Brno volá po přijímání migrantů do Česka a už přicházejí reakce. O slovo se hlásí mimo jin…