Václav Klaus přednášel: Rusko vždycky patřilo do Evropy. A pokud jde o Ukrajinu, já vám to říkal už před rokem...

28.04.2015 18:27

Měli bychom přestat vést staré, už dlouho neexistující bitvy, řekl dnes bývalý prezident Václav Klaus v narážce na to, že kritici současného Ruska jej stále dávají do souvislosti s komunismem. Uvedl to v projevu na konferenci Global Forum v ázerbájdžánském Baku. Varoval také před zjednodušováním vztahů Západu a Ruska na problematiku ukrajinské krize. Myslí si rovněž, že bylo tragické nutit Kyjev, aby si vybral mezi Západem a Ruskem.

Václav Klaus přednášel: Rusko vždycky patřilo do Evropy. A pokud jde o Ukrajinu, já vám to říkal už před rokem...
Foto: VŠE
Popisek: Václav Klaus při přednášce k 25. výročí pádu komunismu na VŠE v Praze

„Měli bychom přestat vést staré, už dlouho neexistující bitvy. Jsem velmi frustrován z toho, že mnoho – jinak inteligentních a přemýšlivých – lidí se této chyby opakovaně dopouští,“ řekl Klaus s tím, že je na čase zbavit se předsudků z dob studené války.

Rusko je podle něj tradiční evropskou velmocí a je chybou ho vyčleňovat, i když jeho politický systém zdaleka není spravedlivý, funkční a demokratický. Ukrajinská krize by neměla být překážkou ve vztazích s Moskvou, protože je způsobena především vnitřními příčinami Ukrajiny. A na vztahy Západu a Ruska je nutné dívat se v dlouhodobé perspektivě.

„Měli bychom být rádi, že je jeho 70 let trvající komunistická tragédie věcí minulosti. Bylo by fatální chybou právě teď vyřazovat Rusko z Evropy,“ podotkl Klaus.

Zhoršování vztahů Ruska a Západu je nejnebezpečnější jev současnosti

Vztahy Ruska a Západu jsou podle Klause do budoucna zcela zásadní a jejich zhoršování je nejnebezpečnější jev současnosti. Obzvlášť pro země střední Evropy s jejich historickou zkušeností.

Klaus také varoval před zjednodušováním vztahů s Ruskem na problematiku ukrajinské krize a před ztrátou schopnosti vidět věci v celku. Podle jeho názoru je Ruská federace přes všechny rozdíly, kterými se liší od západních zemí v politice či ekonomice, pořád tradiční evropskou velmocí.

Celá přednáška ZDE

„Na druhé straně platí i to, že se ukrajinská krize postupně stala problémem, který je zásadně ovlivňován, ne-li přímo řízen z vnějšku. Ukrajinci se dostali do pasti, v níž jsou pouze nástrojem a v mnoha ohledech jen pasivním objektem,“ řekl Klaus. Dodal k tomu, že bylo tragické nutit Kyjev, aby se rozhodl, zda patří na Západ nebo Východ: „Věděl jsem, že je to téměř jistá cesta, jak ji zničit.“

Problémy způsobuje také slábnoucí síla Západu

Klaus rovněž přiznal, že problémy ve vztazích Ruska a Západu jsou ve slábnoucí síle Evropy a Západu vůbec. „Celý kontinent je stále více ohrožován neefektivní, svobodu a demokracii oslabující formou evropské integrace a politickým, ekonomickým a sociálním modelem, který se za ní skrývá. Bez toho žádný krok vpřed není možný,“ zopakoval svůj veskrze známý negativní názor na probíhající evropskou integraci.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

10:23 Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

Generální ředitel České pošty Roman Knap dal jasně najevo, že plně stojí za kampaní, kterou státní p…