Václav Klaus se s tím před volbami nepáral: EU má jediný cíl, vymazat národní státy. Už před lety mu to prý řekl Helmut Kohl

25. 5. 2019 17:15

Exprezident Václav Klaus nenechává na Evropské unii nit suchou. Během probíhajících voleb se rozhodl kritizovat stávající vedení Unie. Podle Klause má navíc Evropská unie jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy. Reportáž z diskusního setkání s podnikateli v Brně přinesl server iDnes.cz.

Václav Klaus se s tím před volbami nepáral: EU má jediný cíl, vymazat národní státy. Už před lety mu to prý řekl Helmut Kohl
Foto: Screen: FTV Prima
Popisek: Exprezident Václav Klaus v pořadu Partie.
reklama

Podle Klause je jakákoliv debata o budoucí integraci Unie zároveň debatou o budoucnosti české státnosti, jež je v ohrožení. Klaus se v diskusi také zaměřil na předvolební témata, kdy například jedno z hlavních – dvojí kvalitu potravin – nepovažuje za téma Bruselu. Unie podle jeho slov za ni nenese žádnou odpovědnost.

„Jakkoliv bych vyčítal Evropské unii všechna možná zla, to opravdu není jejich vina. Je to záležitostí výrobců, kteří chtějí maximalizovat zisk,“ podotkl exprezident, jenž za téma považuje právě budoucnost národních států. „Evropské volby rozhodnou o tom, zda stávající lídři posílí, nebo oslabí,“ uvedl Klaus. 

Původní text ZDE.

Evropská unie dle jeho slov není zárukou míru. Tvrzení o tomto jsou jen proklamacemi a nesmyslem. „Současná Evropská unie plodí nacionalismus, třecí plochy a neklid,“ dodal Klaus a zkritizoval i instituce Evropské unie, které dle jeho slov nejsou demokratické. „Ministr financí Francie nedávno proklamoval, že Evropská unie je impérium. A to se ke státům chová jako k podřízeným jednotkám,“ sdělil Klaus.

Velmi kriticky se vyjádřil i k euru a k ekonomice Evropské unie, jež je dle jeho slov nejpomaleji rostoucí ekonomickou zónou na světě. „Před mnoha lety jsem diskutoval o jednotné měně s bývalým německým kancléřem Helmutem Kohlem. Ten říkal, že euro nikdy nebude ekonomickým nástrojem. Je to politický instrument politické unifikace a centralizace,“ podotkl rovněž Klaus v závěru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soros posílá 220 milionů dolarů do černošských organizací. Český politik tuší, co za tím je

21:45 Soros posílá 220 milionů dolarů do černošských organizací. Český politik tuší, co za tím je

Multimiliardář George Soros se rozhodl „investovat“ 220 milionů dolarů do černošských organizací a v…