Václav Klaus spustil: V Německu říkám, že jsem se narodil v Protektorátu. Ta země je hrozba, ne Rusko a Čína!

03.06.2021 16:15 | Zprávy

V rozhovoru, který byl nedávno zveřejněn na stránkách Václava Klause, bývalý prezident odhalil, že se nedívá na televizi. „Čili, já jsem nikdy pořad pana Moravce neviděl, takže neviděl jsem ani České století,“ uvedl. A více než Ruska a Číny se Klaus obává Německa. Při návštěvách této země nezapomíná zmínit, že se narodil v Protektorátu Čechy a Morava. „Já jsem jako malé dítě zažil bombardování Prahy, já jsem zažil to, že jsem byl jako dítě snášen do sklepa na Vinohradech, abychom se nestali obětí bombardování. Takže tyto věci opravdu beru vážně a mám hrůzu z toho, že nové generace je u nás strašlivě podceňují,“ obává se.

Václav Klaus spustil: V Německu říkám, že jsem se narodil v Protektorátu. Ta země je hrozba, ne Rusko a Čína!
Foto: screen: Facebook
Popisek: Exprezident Václav Klaus

V rozhovoru došlo na „chyby“ během privatizace, byť Klaus protestoval proti použití tohoto pojmu. Jmenoval například kampeličky. „Spousta lidí si vzpomněla na kampeličky z 1. republiky, moji prarodiče tam měli všechny svoje peníze. Vznik kampeliček byl nápad jedné lobbistické skupiny, bohužel z mé vlastní ODS, tažené jedním panem poslancem. My jsme jako vláda zásadně protestovali,“ uvedl Klaus. Ale Parlament, i přes nedoporučení, kampeličky schválil.

„To, že to vyvolalo obrovské problémy, a my jsme měli pravdu v naší kritice, je historicky nezajímavé. To se prostě stalo a tvrdí se pak – za Klause zkrachovaly kampeličky. Dneska říkat někomu, že Klaus byl zásadně proti a strašlivě se pohádal uvnitř své politické strany s lobbující skupinou poslanců kolem poslance Mandelíka, to se dnes špatně hodnotí,“ povzdychl si bývalý prezident.

Klaus se opřel také do těch, kteří kritizují privatizaci, prý jsou nadšeni, že fungují soukromé restaurace a obchody, firmy a služby. „To se muselo nějak provést. To byl historicky neznámý úkol, který jsme naprosto novátorsky a po nevyšlapaných cestičkách řešili. Takže chytrolínům, kteří si myslí, že by se něco mohlo udělat jinak, nevěřím. Muselo to být takto, a jestli se někomu nelíbí, že ten či onen vlastník zašantročil své, v privatizaci získané, majetky způsobem, který se nám nelíbí, to je věc úplně jiná,“ pravil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary

12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary

Ivan Trojan agituje proti lůze. „Nekousej do ruky, co tě živí,“ radí Petr Holec. Sešla se na filmové…