Václav Klaus st. spustil lavinu: Halík. A hlavně informace, jak to tedy bude s tím Hradem

7. 1. 2019 8:51

Bývalý prezident Václav Klaus nevyloučil, že by se mohl opět ucházet o prezidentský úřad. Domnívá se ale, že to je úkol pro nové generace. Řekl to včera v televizi Prima. A reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

Václav Klaus st. spustil lavinu: Halík. A hlavně informace, jak to tedy bude s tím Hradem
Foto: Screen: FTV Prima
Popisek: Exprezident Václav Klaus v pořadu Partie.
reklama

„Když jsem tu na konci června upozorňoval, že Václav Klaus fakticky zahájil volební kampaň, byla převládající reakce velmi negativní. Soudě podle reakcí včerejších, ve stejné skupině by prezidentskou volbu vyhrál. To neznamená, že by amnestie nebyla zpackaná a že by kolem privatizace v 90. letech nebylo hodně kontroverzí. Ale vychází to, že je lepší se přes to přenést, než vydat Hrad kavárně. Ostatně, Zemana také mnozí volili jen jako menší zlo,“ poznamenal sociolog Petr Hampl na svém facebookovém profilu.

„Za tím posunem není změna bezpečnostní situace ani mediální kampaň. Václav Klaus ‚jen‘ tvrdě pracoval a nebál se čelních střetů. To je něco, co v současné generaci politiků prostě nenajdete. Navíc to Klausovi rozehráli tak, že do poslední chvíle není jisté, jestli bude kandidovat mladý nebo starý. Zkrátka, nevypadá to vůbec špatně,“ dodal.

„Václav Klaus starší už nikam kandidovat nemusí. Jako užitečný idiot a věrný sluha pro Putinův režim odvedl v posledních letech práce už víc než dost. Jeho vývoj je ilustrativním a smutným modelovým příkladem, jak osobní ufňukanost vede k vlastizrádnému jednání ve formě služby zahraniční nepřátelské diktatuře,“ dodal zástupce lobbistického spolku Evropské hodnoty Jakub Janda. 

Anketa

Volili byste v příštích prezidentských volbách Václava Klause staršího?

32%
11%
hlasovalo: 14680 lidí

„Po dnešním rozhovoru Václava Klause v televizi Prima bych na něj měl jedinou otázku: znamená jeho vyjádření o Ukrajině souhlas s těmi, kdo si mysleli, že to v roce 1938 bylo právě Československo, kdo vyprovokoval ‚opatrně a střízlivě' uvažujícího Hitlera?“ zeptal se hned po rozhovoru na svém twitterovém profilu Yevhen Perebyinis, ukrajinský ambasador v České republice.

„Bravo, pane velvyslanče,“ zdvihl palec nahoru v reakci předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Václav Klaus starší se dal na Primě slyšet, že chce bránit standardní náboženství proti Tomáši Halíkovi. Dnešek si budeme pamatovat jako den, kdy se klimatolog a expert na migraci stal též teologem,“ okomentoval pak Klausova slova komentátor Petr Honzejk.

„Klausovi nelze upřít, že stojí za tím, co říká, mluví racionálně a přesvědčivě. Stěžuje si na chabost alternativy vůči vládě, na opozici bez charismatických lídrů a chce, aby kandidáti na hlavu státu byli ‚odolní vůči atakům‘. Kdo to asi je? Každého napadnou jména Klaus starší, Zeman a Klaus mladší. Slova bývalého prezidenta tedy můžeme shrnout takto: ač se prezident bude volit až za čtyři roky, už teď začíná souboj o elektorát Miloše Zemana. A on udělá vše pro to, aby Zemanovy voliče získal Václav Klaus mladší,“ poznamenal Zbyněk Petráček v Lidových novinách. 

„Uvidíme, nakolik jméno Klaus ještě platí. Nakolik syn zvládne roli buldozeru české suverenity. A jestli na Hrad po Václavu V. (Havel) a Václavu VI. (Klaus starší) usedne i Václav VII.,“ dodal.

Klaus zkritizoval v pořadu Partie na TV Prima vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), nevidí za jeho vládnutím koncepci. Otázky týkající se premiérovy rodiny či podnikání označil za nedůležité. Za největší bezpečnostní problém považuje Ukrajinu, kterou podle něj Západ „poňouká“ k provokacím proti Rusku a jejímu prezidentu Vladimiru Putinovi.

„Nevím, jestli starý pán mého věku může o něco takového usilovat,“ řekl Klaus na otázku týkající se jeho případné kandidatury na prezidenta. „Tahle možnost tady je, ale myslím, že to je už úkol pro nové generace,“ dodal. Nová generace si ale podle něj o to musí říct a musí se vyprofilovat.

Zda by prezidentem mohl být jeho syn Václav, odpověděl, že se názorově vyprofiloval dobře a ukázal, že má odvahu foukat proti větru. „Jestli má schopnost přátelské komunikace s miliony voličů, to by se teprve muselo ukázat,“ řekl.

Ohledně vlády řekl, že nevidí od opozice žádnou hlubší analýzu Babišovy politiky. Za hlavní problém vlády považuje, že jí chybí koncepce a celková strategie. Za jeho úspěch u voličů vidí dárky v podobě například obědů pro školáky zdarma, slabost opozice a některých dobrých rozhodnutí, například nepodpořit pakt o migraci.

Klaus cítí rostoucí mezinárodní napětí. Za největší bezpečnostní problém označil Ukrajinu. „Ona sama je, řekl bych, poňoukána politickými elitami Západu včetně našich, aby co nejvíc provokovala Rusko a prezidenta Putina,“ řekl. Ruský prezident se podle něj „pořád chová opatrně a střízlivě a nenaskakuje na každou provokaci“. „Což je štěstí, protože kdyby tam byl někdo chaoticky uvažující, tak by ten kotel mohl vybuchnout,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

14:50 Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

Pákistánský novinář Adeel Raja má ohledně izraelsko-palestinského konfliktu jasno. „Dnešní svět potř…