Václav Klaus znovu udeřil: Dají se očekávat demonstrace těch, kteří jsou přisátí na státní peníze, ale...

09.07.2020 15:50

„Musí být radikálně snížena role státu ve prospěch trhu. Musí být provedena zásadní deregulační opatření, usnadňující podnikatelské aktivity všeho druhu,“ píše ve svém komentáři pro MF DNES o aktuálním stavu veřejných financí a rozpočtu bývalý prezident Václav Klaus. Na aktuální situaci má dle něj podíl kromě vlády i opozice. Finanční toky by rád přiškrtil neziskovým organizacím i v rámci dotací.

Václav Klaus znovu udeřil: Dají se očekávat demonstrace těch, kteří jsou přisátí na státní peníze, ale...
Foto: Terezie Tománková, CNN Prima News
Popisek: Exprezident Václav Klaus v pořadu Partie televize CNN Prima News.
reklama

Anketa

Chcete, abychom přijali azylanty z Hongkongu?

10%
90%
hlasovalo: 13665 lidí
Bývalý prezident kritizuje, že ani v situaci za našich životů neznámého pádu ekonomiky a bezprecedentního nárůstu státního zadlužení není možné zůstávat u vládních opatření s krátkodobým efektem. „Ta mají vůči nejnepříznivějším ekonomickým jevům současnosti v nejlepším případě pouze odkladný efekt. Je třeba jít dál. Je nezbytný koncepčně systémový pohled. Vláda musí mít odvahu a ambici sáhnout i do podstaty našeho ekonomického systému,“ poukazuje.

Avšak doplňuje, že nevíme, zdali má na takový systémový přístup naše vláda dostatečný mandát. Vláda je podle jeho názoru „oslabovaná svým nevětšinovým charakterem, neproduktivní a bezkoncepční politikou parlamentní opozice a dryáčnickým chováním opozice mimoparlamentní“. Pokládá však za důležité, aby na svoji úlohu zcela nerezignovala.

Dle Klause si naše země „nemůže dovolit“ čekat na to, co přinesou volby na podzim 2021. Tyto volby navíc příliš změn přinést nemusí.

Opozice má mít na aktuální situaci také svůj podíl. „Zatím i u ní vidíme jen politikaření, malicherné spory o detaily či soutěž o nejštědřejší rozdávání peněz z kapes daňových poplatníků. Není u ní vidět zájem státu a společnosti jako celku,“ vytýká opozici Klaus.

Hlavní cíl vidí v tom, aby se neopakovala stagnace stejně dlouhá, jaká u nás trvala po krizi let 2008-2009. Ta trvala, podle Klause, daleko déle než v sousedních zemích.

K tomu, aby byla role státu snížena ve prospěch trhu, je podle Klause potřeba opustit představu, že „dluh, natož státní dluh, nevadí“, nezbytné škrtání by se nemělo stát náhražkou radikální ekonomické deregulace a naopak navrátit by mělo odstraňování státních dotací všeho druhu.

Fotogalerie: - Druhé čtení rozpočtu

Sněmovní tisk 605- Vl.n.z. o státním rozpočtu ČR n...
Sněmovní tisk 605- Vl.n.z. o státním rozpočtu ČR n...
Sněmovní tisk 605- Vl.n.z. o státním rozpočtu ČR n...
Sněmovní tisk 605- Vl.n.z. o státním rozpočtu ČR n...
Sněmovní tisk 605- Vl.n.z. o státním rozpočtu ČR n...
Sněmovní tisk 605- Vl.n.z. o státním rozpočtu ČR n...

„Musí nastat výrazné omezení počtu i rozsahu mimorozpočtových fondů, které umožňují rozdávat peníze bez takové veřejné kontroly, jaká je obvyklá u státního rozpočtu. Dá se očekávat, že to vyvolá obrovské protesty všech těch, kteří se touto cestou v posledních letech dokázali přisát na peníze státu (neboli daňových poplatníků),“ píše. Omezování bude muset též „zrušit v posledních letech zaváděná populistická opatření pro voličsky zajímavé skupiny veřejnosti“.

Bývalý prezident by nynější období tedy věnoval odkládaným restriktivním zásahům do mandatorních výdajů státu.

Odmítnul by i automatické valorizace a zrušil zákon o státní službě, ten dle něj akorát zvyšuje „neefektivitu byrokratického aparátu“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka vzdělává národ. Rozebral kombajn

15:48 Jurečka vzdělává národ. Rozebral kombajn

Předseda lidovců Marian Jurečka se na svém facebookovém profilu rozhodl podělit se svými příznivci o…