Vakcína z Hlaváku: Pozor. Škodlivost. Jak může ublížit?

13.07.2021 7:07

Vzácné, ale nikoliv nevídané. Americký úřad pro kontrolu léků dle deníku Wall Street Journal varuje před příznaky, které může vyvolat vakcína firmy Johnson & Johnson. Nějakou dobu po podání vakcíny může dojít k tomu, že imunitní systém napadne nervy a způsobí dočasnou, ale potenciálně vážnou paralýzu. Vakcína bude s varováním používána dále. V Česku se s ní očkuje na pražském Hlavním nádraží.

Vakcína z Hlaváku: Pozor. Škodlivost. Jak může ublížit?
Foto: Jiří Krušina
Popisek: Očkování probíhá v Česku zatím dost pomalu. Další nadějí na zvládnutí pandemie je proto distribuce léků, jako je například ivermectin, který zabraňuje těžkému průběhu choroby

Anketa

Pokud denní počet nakažených covidem-19 opět vzroste do tisíců, budete pro zavírání restaurací a obchodů?

37%
hlasovalo: 9419 lidí
Vakcína firmy Johnson & Johnson se liší od ostatních tím, že na rozdíl od nich se podává jen jedna dávka, nikoliv dvě. Americký úřad pro kontrolu léčiv však nyní přidal k vakcíně varování, že může způsobovat velmi vzácný Guillain-Barrého syndrom. Po podání vakcíny se může stát, že imunitní systém člověka začne útočit na nervy. Což může způsobit dočasnou, ale potenciálně vážnou paralýzu. Nejedná se o první vakcínu, u které se toto riziko vyskytuje, podobné příznaky mohou způsobit i některé vakcíny proti chřipce či pásovému oparu.

Společnost Johnson & Johnson po jednání s americkým úřadem pro kontrolu léčiv uvedla, že ačkoliv je incidence takových případů stále velmi nízká, je větší než obvyklá. A dodala, že vakcína je stále důležitým prostředkem v boji proti koronaviru. „Máme důkazně podloženo, že jednodávková vakcína Johnson & Johnson chrání před nemocí covid-19, brání hospitalizacím a úmrtí, včetně zemí, kde je více mutací viru," tvrdí Johnson & Johnson.

Dle zdrojů WSJ se Guillain-Barrého syndrom vyskytuje u tří až pěti lidí na milion podaných dávek. „Obyčejně" se Guillain-Barrého syndrom vyskytuje u jednoho člověka z milionu. Americký úřad pro kontrolu a prevenci šíření nemocí (CDC) uvedl, že má zatím 100 předběžných hlášení o výskytu syndromu. Zatím bylo aplikováno 12,8 milionu těchto vakcín. Prozatím nejčastější výskyt syndromu je zhruba dva týdny po vakcinaci u mužů starších padesáti let.

CDC dále uvedl, že toto riziko nebylo zjištěno u vakcín, které používají novou metodu vytvoření imunity přes mRNA, tedy u Pfizeru a Moderny. Na rozdíl od nich používá Johnson & Johnson „starou" metodu, tedy variaci adenoviru.

Kromě vakcíny Johnson & Johnson používá stejnou metodu i vakcína firmy Astra Zeneca. Ta ve Spojených státech používána není, i tak k ní ale americké úřady vydaly varování, že může způsobovat Guillain-Barrého syndrom, ke kterému se společnost ještě nevyjádřila. Dle WSJ doporučila varování přidat i schvalovací komise Evropské lékové agentury. Podle té data neprokázala, že by Astra Zeneca byla spojena s nárůstem případů syndromu, ale neprokázal se ani opak. Vakcína prý stále zůstává bezpečnou a efektivní.

Kromě Guillain-Barrého syndromu už u vakcíny Johnson & Johnson jedno varování je. A to vůči taktéž vzácné poruše srážlivosti krve. Nicméně dle amerického úřadu pro kontrolu léčiv výhody převažují nad riziky, takže je vakcína povolena, ale je u ní varování před případnými riziky a také jak je léčit. Oproti vakcínám založeným na mRNA se nemusí skladovat v extrémně chladných teplotách a jak již bylo zmíněno, účinkuje po jedné dávce.

V Česku se vakcínou Johnson & Johnson očkuje v Praze na Hlavním nádraží, podává se pouze lidem starším osmnácti let. Ale je možné se nechat očkovat bez registrace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel domů na jih

14:02 Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel domů na jih

„Budu volit komunisty, jsou sociální. Říkám i našim mladým, s.rte na Piráty! Dříve za dvě stovky vel…