Vakcína z Hlaváku: Pozor. Škodlivost. Jak může ublížit?

13.07.2021 7:07

Vzácné, ale nikoliv nevídané. Americký úřad pro kontrolu léků dle deníku Wall Street Journal varuje před příznaky, které může vyvolat vakcína firmy Johnson & Johnson. Nějakou dobu po podání vakcíny může dojít k tomu, že imunitní systém napadne nervy a způsobí dočasnou, ale potenciálně vážnou paralýzu. Vakcína bude s varováním používána dále. V Česku se s ní očkuje na pražském Hlavním nádraží.

Vakcína z Hlaváku: Pozor. Škodlivost. Jak může ublížit?
Foto: Jiří Krušina
Popisek: Očkování probíhá v Česku zatím dost pomalu. Další nadějí na zvládnutí pandemie je proto distribuce léků, jako je například ivermectin, který zabraňuje těžkému průběhu choroby

Anketa

Pokud denní počet nakažených covidem-19 opět vzroste do tisíců, budete pro zavírání restaurací a obchodů?

37%
hlasovalo: 9528 lidí
Vakcína firmy Johnson & Johnson se liší od ostatních tím, že na rozdíl od nich se podává jen jedna dávka, nikoliv dvě. Americký úřad pro kontrolu léčiv však nyní přidal k vakcíně varování, že může způsobovat velmi vzácný Guillain-Barrého syndrom. Po podání vakcíny se může stát, že imunitní systém člověka začne útočit na nervy. Což může způsobit dočasnou, ale potenciálně vážnou paralýzu. Nejedná se o první vakcínu, u které se toto riziko vyskytuje, podobné příznaky mohou způsobit i některé vakcíny proti chřipce či pásovému oparu.

Společnost Johnson & Johnson po jednání s americkým úřadem pro kontrolu léčiv uvedla, že ačkoliv je incidence takových případů stále velmi nízká, je větší než obvyklá. A dodala, že vakcína je stále důležitým prostředkem v boji proti koronaviru. „Máme důkazně podloženo, že jednodávková vakcína Johnson & Johnson chrání před nemocí covid-19, brání hospitalizacím a úmrtí, včetně zemí, kde je více mutací viru," tvrdí Johnson & Johnson.

Dle zdrojů WSJ se Guillain-Barrého syndrom vyskytuje u tří až pěti lidí na milion podaných dávek. „Obyčejně" se Guillain-Barrého syndrom vyskytuje u jednoho člověka z milionu. Americký úřad pro kontrolu a prevenci šíření nemocí (CDC) uvedl, že má zatím 100 předběžných hlášení o výskytu syndromu. Zatím bylo aplikováno 12,8 milionu těchto vakcín. Prozatím nejčastější výskyt syndromu je zhruba dva týdny po vakcinaci u mužů starších padesáti let.

CDC dále uvedl, že toto riziko nebylo zjištěno u vakcín, které používají novou metodu vytvoření imunity přes mRNA, tedy u Pfizeru a Moderny. Na rozdíl od nich používá Johnson & Johnson „starou" metodu, tedy variaci adenoviru.

Kromě vakcíny Johnson & Johnson používá stejnou metodu i vakcína firmy Astra Zeneca. Ta ve Spojených státech používána není, i tak k ní ale americké úřady vydaly varování, že může způsobovat Guillain-Barrého syndrom, ke kterému se společnost ještě nevyjádřila. Dle WSJ doporučila varování přidat i schvalovací komise Evropské lékové agentury. Podle té data neprokázala, že by Astra Zeneca byla spojena s nárůstem případů syndromu, ale neprokázal se ani opak. Vakcína prý stále zůstává bezpečnou a efektivní.

Kromě Guillain-Barrého syndromu už u vakcíny Johnson & Johnson jedno varování je. A to vůči taktéž vzácné poruše srážlivosti krve. Nicméně dle amerického úřadu pro kontrolu léčiv výhody převažují nad riziky, takže je vakcína povolena, ale je u ní varování před případnými riziky a také jak je léčit. Oproti vakcínám založeným na mRNA se nemusí skladovat v extrémně chladných teplotách a jak již bylo zmíněno, účinkuje po jedné dávce.

V Česku se vakcínou Johnson & Johnson očkuje v Praze na Hlavním nádraží, podává se pouze lidem starším osmnácti let. Ale je možné se nechat očkovat bez registrace.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už je osobní. Podívejte se, co stvořila TOP 09 za VIDEO proti Schillerové. Voliči otřeseni

20:43 To už je osobní. Podívejte se, co stvořila TOP 09 za VIDEO proti Schillerové. Voliči otřeseni

Nedělní Partie na CNN Prima NEWS byla bohatá na diskusi s ostrými názorovými střety, jejími hlavními…