Valachová burcuje: Zvednout minimální mzdu. A rychle. Pracovat, ne brát dávky, se musí vyplatit

17.01.2020 22:25

Poslankyně za ČSSD Kateřina Valachová se domnívá, že by minimální mzda měla co nejrychleji dosáhnout hranice 18.600 korun. Podle jejích slov se totiž musí vyplatit pracovat, a ne brát sociální dávky. Uvedla to na svém facebookovém profilu.

Valachová burcuje: Zvednout minimální mzdu. A rychle. Pracovat, ne brát dávky, se musí vyplatit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslankyně Kateřina Valachová
reklama

„Podle vědců, odborníků, ekonomů a také podle Evropské komise má minimální mzda zaručovat takový příjem, který představuje alespoň 60 procent mzdového mediánu. Zdůrazňuji mediánu, nikoliv průměru. Medián je taková mzda, kterou bere alespoň polovina zaměstnanců (na plný úvazek, pochopitelně). V současnosti je medián někde kolem 30 nebo 31 tisíc korun. Je tedy nižší než průměr. Šedesát procent z toho je 18.600 korun. Současná úroveň minimální mzdy je pro rok 2020 nastavena na 14.600 korun. V danou chvíli nám tedy chybí do dosažení doporučené úrovně neuvěřitelné čtyři tisíce korun,“ poznamenala Valachová.

„Sociální demokracie ve vládě pravidelně navrhuje, abychom s minimální mzdou konečně pohnuli pořádně nahoru a odpoutali ji z pásma ‚pod sociálními dávkami‘. Marně – koaliční partneři z ANO tuto snahu jako podstatně silnější koaliční strana bohužel soustavně brzdí. Co si myslím, že bychom měli opravdu rychle udělat? Ještě tato vláda by skutečně rychle měla přijmout plán, který by ukázal veřejnosti (a především podnikatelům) výhled na růst minimální mzdy na několik let dopředu tak, abychom se dostali na poměr 60 procent mediánu a tento poměr zafixovali zákonem. Podnikatelé by tak mohli nastavit své investiční strategie i parametry svého podnikání na tyto podmínky a nemuseli by každoročně čekat, jak se vláda (jedno jaká) ‚vyspí‘,“ dodala Valachová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To nejhorší na konec: Italská farmářka natočila svůj pozemek po nájezdu migrantů. „Sežrali mý psy, vys*rali se všude kolem, ožrali... Kdo mi pomůže? Tak kdo?!"

4:40 To nejhorší na konec: Italská farmářka natočila svůj pozemek po nájezdu migrantů. „Sežrali mý psy, vys*rali se všude kolem, ožrali... Kdo mi pomůže? Tak kdo?!"

ParlamentníListy.cz celý uplynulý týden mapují situaci v Itálii. Právě ta, jak se zdá, je velice pos…