Válek představil nový institut proti pandemii. Možná prý trochu složitý, ale funguje perfektně

6.1.2022 6:12 odp. | On-line

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci představil Národní institut pro zvládání pandemie, ve kterém je pět hlavních pracovních skupin. Podle Válka je ten tým možná na pohled složitý, ale funguje perfektně a Válek v něm funguje jen jako přísedící. Všemu velí epidemiolog Roman Chlíbek a dále třeba předseda České lékařské společnosti Štěpán Svačina, dále generál Vladimír Vlček a další šéfové jednotlivých týmů.

Válek představil nový institut proti pandemii. Možná prý trochu složitý, ale funguje perfektně
Foto: Reprofoto: CNN Prima News
Popisek: Vlastimil Válek ve vysílání CNN Prima News

„Dovolte mi, abych představil celý ten tým, který patří do Národního institutu pro boj s covidem. Já mu říkám virtuální Kochův institut, protože si nedokážu úplně zapamatovat ten celý název,“ spustil na tiskové konferenci Válek.

Hlavní součástí týmu je mimo jiné Česká lékařská společnost. „Poprosil jsem pana profesora Romana a pana profesora Svačinu, aby mně pomohli, a já jim za to velice děkuji. Česká lékařská společnost je organizace, která je slovutnou lékařskou organizací nejen v České republice, ale na světě. To je reprezentace české odborné veřejnosti. Ve spolupráci s nimi začal už před několika měsíci vznikat tento tým, který má dnes několik sekcí, a v čele je právě profesor Chlíbek,“ představil první součást týmu Válek.

Národní institut pro zvládání pandemie má podle Válka jednoduchý úkol, a to je zvládnout pandemii. „Tedy vymýšlet pravidla, vymýšlet a plánovat, jak dál medicínsky, a hodnotit varianty, komunikovat se zahraničím, porovnávat a hledat cesty, jak dál. Tomu týmu je k dispozici Ministerstvo zdravotnictví a jeho zaměstnanci, je mu k dispozici ÚZIS a všechna potřebná data, aby ten tým mohl precizně analyzovat celou situaci,“ prohlásil Válek.

Poté představoval další součásti týmu, jako je centrální řídicí tým. „Já sám bych se rád vydal cestou, jakou jde Portugalsko, kde je dobrovolné očkování, ale cílem je 90% proočkovanost a všechno to tam řídí admirál. My k tomu máme centrální řídicí tým s generálem Vladimírem Vlčkem a plukovníkem Petrem Šnajdárkem, to je ten tým, který to bude všechno řídit. Já jako ministr zdravotnictví budu na poradách centrálního řídicího týmu pouze přísedícím, velet bude generál Vlček. Je potřeba si to uvědomit, že bez armády bychom byli totálně nahraní,“ děkoval ministr zdravotnictví.

„Pak je tady ještě další naprosto nezbytná skupina, a to jsou hejtmani, kteří jsou pro celou strukturu naprosto kruciální. Proto bych chtěl poděkovat šéfovi asociace hejtmanů Martinu Kubovi. Ale všichni hejtmani si zaslouží poděkování, protože spolupráce s nimi funguje skvěle. Součástí týmu jsou očkovací centra, chytrá karanténa, krajské hygienické stanice a celá tato struktura,“ děkoval Válek další důležité skupině.

Připomněl, že boj s covidem není jen čistě medicínská záležitost, ale je to i problém etický, společenský a ekonomický. „Proto vznikl socioekonomický tým, jehož členem je například prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum Jan Konvalinka, a tento tým úzce spolupracuje se skupinou profesora Chlíbka a hodnotí socioekonomické aspekty. Současně jsem za poradce Ministerstva zdravotnictví jmenoval svého kolegu a kamaráda teologa Marka Váchu, který bude bdít nad tím, abychom nešlápli eticky vedle,“ představoval další tváře Válek s tím, že demokracii, etiku a slušnost nelze obětovat boji s covidem.

„Já všem kolegyním a kolegům v tomto týmu děkuji, také centrálnímu řídicímu týmu a České lékařské společnosti. Takže toto je celý ten složitý, komplikovaný tým, který je ale z mého pohledu perfektně fungující, a já mu říkám český Kochův institut a já doufám, že se nám společně podaří vše zvládnout tak, aby česká společnost mohla zase normálně fungovat v klidu a pohodě, jak si občané zaslouží,“ uzavřel ministr zdravotnictví.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: jmaTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povídání s Nohavicou: Energie a lži Petra Fialy. V Ostravě došlo k setkání

14:40 Povídání s Nohavicou: Energie a lži Petra Fialy. V Ostravě došlo k setkání

Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu a kandidátka na prezidentku Alena Vitásková se rozhodla…