Válka na libereckém zastupitelstvu: Vypněte pana Baxu. To je skandální, jak se chováte!

27.05.2017 21:15

„To je skandál, co tady říkáte. Vypněte pana Baxu. To je skandální, jak se chováte,“ křičel primátor Liberce Tibor Batthyány na koaličního zastupitele Jaromíra Baxu. Ten byl skutečně vypnut a jeho hlas se stal zcela neslyšitelným. Dobře to ilustruje situaci ve stotisícovém Liberci. Místní zastupitelstvo se ve čtvrtek 25. května sešlo, aby pět hodin planě diskutovalo, aniž by cokoliv schválilo. Místní koaliční vláda je již několik měsíců paralyzovaná, nová koalice v nedohlednu, řidiči šílí z uzavírek a ještě k tomu neodtéká dostatečně voda do kanálů...

Válka na libereckém zastupitelstvu: Vypněte pana Baxu. To je skandální, jak se chováte!
Foto: archiv primátora
Popisek: primátor Liberce Tibor Batthyány

„Přátelé, včerejší zastupitelstvo mělo opět jednu raritu. Po pěti hodinách nebyl probrán jediný bod. Tak jsem to zkrátka rozpustil, aby se zastupitelé lépe vyspali a příští týden s chladnou hlavou a větší chutí do práce pro město. Není třeba, aby kvůli několika málo exhibicionistům trpěli zastupitelé všichni. Přitom se zdá vše býti jednoduché. U každého bodu jen hlasovat. Líbí se ti to, zvedni ruku. Nelíbí, buď proti. Nemáš ucelený názor, zdrž se. A jde se dál. Jenže to je pro Liberec příliš jednoduché,“ zvěstoval svým přátelům na facebooku primátor Liberce Tibor Batthyány (exANO). 

Své si řekla na stejné sociální síti i zastupitelka a radní za Změnu Zuzana Kocumová. „Dnešní zastupitelstvo Liberce. Totální zoufalost. A to napříč všemi stranami. Ochota dohodnout se? Najít společné řešení? Nikoliv. Snaha dokázat, že – my to říkali, bez nás to nejde, vy to děláte špatně – o tu není nouze. Pevně doufám, že v příštím zastupitelstvu se sejde jiná sestava, ve které bude více lidí, kteří budou ochotní o něčem rozhodovat a převzít podíl zodpovědnosti a nejen kritizovat.“
 
A do třetice názor opozičního zastupitele Davida Václavíka (Starostové): „Liberecké zastupitelstvo je úplně nejvíc největší hard core na světě. Pokud by náhodou někdo měl touhu stát se politikem, tak by ho měl povinně každý měsíc navštěvovat a když to vydrží půl roku, tak teprve potom si může říci, že udělal správné rozhodnutí a do politiky vstoupit.“

Všichni se hádali, až se úplně totálně rozhádali

Zkusme na to jít trochu pohádkově. To bylo tak. Za devatero doly a devatero horami leží město se stem tisíc obyvatel. Jmenuje se Liberec. Je poměrně malebné, obklopené Jizerskými horami a Ještědem, s botanickou či zoologickou zahradou, dvěma divadly, iQ Parkem a tak dále. Ovšem pokud byste ho chtěli navštívit v tomto období, nezapomeňte si přibalit do cestovního zavazadla valetol či jiný prášek na uklidnění. Řidiči ať si ho při vjezdu do města raději hned vhodí do svých útrob. Probíhají totiž opravy silnic v množství větším než malém a místním se z toho motá hlava. Natož přespolním. 
 
Jako všude jinde se tu konají komunální volby, z nichž vzejde zastupitelstvo. V něm sedí 39 zastupitelů. Z různých stran. To současné se ustanovilo po volbách v roce 2014. Po dlouhých a náročných jednáních sestavili nejtěsnější koalici dvě hnutí – vítězná Změna pro Liberec a druhé v pořadí hnutí ANO. Oči pro pláč zůstaly pro třetí hnutí Starostové pro Liberec, čtvrtý nejsilnější klub tvoří sociální demokraté. Pak jsou tu přítomni i zástupci komunistů a TOP 09. Zvláštností už v počátku bylo, že primátorem se nestal lídr vítězného hnutí, ač je ve vládnoucí koalici, ale lídr druhého hnutí. Jmenuje se, jak už je výše uvedeno, Tibor Batthyány. Jan Korytář ze Změny se stal ekonomickým náměstkem. 
 
Jak šel čas, všichni se vzájemně hádali a hádali, až se úplně totálně rozhádali. Včetně koalice s koalicí. Asi jako pánové Sobotka s Babišem tam úplně nahoře ve vládě. Jenomže ti tak učinili pár měsíců před volbami. Tady je do voleb daleko předaleko. Aby to nebylo tak jednoduché – stranický šéf primátora Andrej Babiš se na nebohého Tibora a jeho libereckou partu rozzlobil a místní pobočku zrušil. Takže všichni zastupitelé z ANO byli najednou mimo ANO. Vzájemné vztahy mezi koaličními partnery se dostaly na samou mez snesitelnosti. Ale utvořit nějakou jinou koalici? V Liberci věc nemožná. Opozice kritizuje nečinnost nefungující koalice, která se už neshodne téměř na ničem. Ale sami do toho vstoupit nechtějí. A tak to vypadá už delší dobu jako na posledním zastupitelstvu.

Vypněte ho. Skandální, jak se chováte

Zrovna se řešil spor o pozemek, který užívá pivní bar Azyl jako zahrádku. Restaurační. Některým místním, kteří tu bydlí, je hospoda, jak už to někdy bývá, trnem v oku, a tak přemýšlejí, jak ji vystrnadit jinam. Zjistili, že je něco papírově v nepořádku a hospoda tento pozemek využívá patrně neoprávněně, a chtějí si toto místo sami pronajmout za účelem vytvoření komunitní zahrádky. Zavání to účelovostí na sto honů, ale právo na tento záměr jistě mají. Přesto byl zástupce této části občanů Jiří Smetana vystaven dotěrným dotazům zastupitelů. I Jaromíra Baxy ze Změny pro Liberec, tedy rádoby koaličního zastupitele. „Chtěl bych se pana Smetany zeptat, zda ten pan Fridrich, jestli je to ten hodný pán z pozemkového fondu, který přiklepával svým přátelům pozemky okolo,“ zeptal se Baxa. Myslel tím nechvalně známého Michala Fridricha, bývalého šéfa Pozemkového fondu v Liberci. Primátor Batthyány však nenechal Baxu domluvit, natožpak Smetanu odpovědět. „Pane Baxo, jestli se k tomu stavíte v diskusi občanů tak, jestli je to ten hodný pan Fridrich, co někomu přiklepává nějaké pozemky... Vypněte pana Baxu. Skandální, jak se chováte,“ rozzuřil se primátor. Baxa sice ještě něco namítal, byl však vypnut, umlčen a jeho výhrady se staly neslyšitelnými.
 
Ani další pokračování zastupitelstva k ničemu nevedlo. Politickou situaci ve městě shrnul zastupitel za topku František Gábor. „V prosinci loňského roku jsme v našem městě měli koaliční krizi. V lednu byla krize vyřešena s tím, že další postup řešení krize bude nám zastupitelům předloženo na konci února. Mezitím bylo v libereckém okrese zrušeno hnutí ANO. Podle mého tím koaliční smlouva pozbyla platnosti už tehdy. Pak se koaliční krize prohloubila a na konci dubna byla vypovězena koaliční smlouva. Teď je konec května a mám dojem, že řešení krize je v nedohlednu. Máme se spokojit s konstatováním, že si politické hnutí a nezařazení zastupitelé tak nějak zůstali?“ zeptal se. Primátor odvětil: „Bavíte se o nějaké koaliční smlouvě. Vznikla mezi ANO, teď už exANO, a mezi Změnaři. Prosím vás, nechte to na nás. Do té vám opravdu nic není. Neopírejte se do našeho vztahu. Skřípe to v něm. Ale co je vám do toho?" otázal se pro změnu primátor. „Myslím, že v dnešní atmosféře zastupitelstvo ani nedokončíme. Prosím o deset minut pauzu. Chci se s kluby dohodnout na tom, že dnešní zastupitelstvo přeruším. Sejdeme se za týden. Doufám, že se vydýcháme a budeme se bavit o bodech, které chceme schválit,“ uvedl, a tak se nakonec i stalo.

Kanály neodtékají. Městem se valí proudy vody

Po zastupitelstvu se opět začalo mluvit o tom, že je situace neúnosná, a že by měla vzniknout jakási duhová vláda. Kolik duh se však objeví nad libereckou oblohou, než vznikne? A aby toho nebylo málo, je tu další problém. Kanály. Na „povedeném“ zastupitelstvu o něm mluvil zastupitel Marek. „V minulých týdnech byly poměrně velké přívalové deště. Do práce jezdím na kole a nestačil jsem se divit. Zhruba třetina až polovina kanálů neodtéká. Městem se valí proudy vody, doslova řeky, které projíždějící auta stříkají na chodce, na domy, na čerstvě opravené fasády. Co je horší, proudy vody podemílají městské pozemky a dělají díry na chodnících.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Tomáš Jirsa, MBA byl položen dotaz

O Německu si nedělám iluze

Naopak si myslím, že je strůjcem stávající ekonomické krize, ale lze mu vyčítat, že chce svým lidem pomoci? Není spíš smutné, že to nedělají i ostatní? To, že na to nemají je to, co by se mělo řešit, nemyslíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odnesou to chudší, jak odpovídá politice ODS. Stanjurova reforma DPH vyvolává skepsi

20:40 Odnesou to chudší, jak odpovídá politice ODS. Stanjurova reforma DPH vyvolává skepsi

Některé zboží a služby nejspíše podraží kvůli zvýšení DPH. Přesuny do vyšší sazby daně navrhne v úsp…