Válka o ČT: Výbuch smíchu a vzteku ve Sněmovně. Klaus ml. řekl, co zažíval v ODS, Stanjura nebyl rád

11.03.2020 12:37

Předseda poslaneckého klubu ODS a první místopředseda Fialovy partaje Zbyněk Stanjura se rozpálil hned na úvod volby členů Rady České televize, která dnes probíhá v Poslanecké sněmovně. Stanjura žádal hlavu předsedy volebního výboru Stanislava Berkovce, teatrálně napodoboval jeho dikci a vykřikoval o komunistických uličních výborech. Jeho extempore znechutilo bývalého poslance ODS Václava Klause, který si vzal slovo a seznámil Sněmovnu s tím, jak funguje v klubu ODS sám Stanjura.

Válka o ČT: Výbuch smíchu a vzteku ve Sněmovně. Klaus ml. řekl, co zažíval v ODS, Stanjura nebyl rád
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasující Zbyněk Stanjura

Za šest členů Rady České televize, kterým skončí mandát 26. března, Poslanecká sněmovna ve středu volí nové radní. Představitel volebního výboru Martin Kolovratník seznámil poslance s procedurou, načež se slova chopili poslanci.

Anketa

Jak se zatím Babišova vláda zhostila boje proti koronaviru? (Hlasování od 11.3.2020)

95%
hlasovalo: 41318 lidí

Ostrý výkop předvedl za ODS Zbyněk Stanjura: „Z tohoto místa chci vyzvat předsedu volebního výboru, aby rezignoval,“ ohlásil Stanjura, který je rovněž členem volebního výboru.

Důvodem jsou uniklé maily poslancům, ve kterých hodnotil jednotlivé kandidáty. Jedná se podle Stanjury už o druhou chybu, kterou měl spáchat. Tou první bylo, že si prosadit natáčení záznamu ze slyšení členů Rady ČT, které mělo být tajné, a tento záznam se pak dostal na veřejnost.

Nejvíce mu ale vadí, že kandidáti do televizní rady byli hodnoceni podle vztahu k hnutí ANO. „Třeba k AB – to jsem si dovodil, že je Andrej Babiš,“ zaperlil Stanjura.

„Ty metody, pane poslanče, jsou naprosto nepřijatelné. Mně to přišlo jako zpráva předsedy uličního výboru KSČ. Nevím, jak jste si něco takového mohl dovolit,“ zuřil.

Anketa

Chcete zrušit Českou televizi?

93%
7%
hlasovalo: 46340 lidí

Nebyl prý důvod cokoliv takového sepisovat. „Já jsem také člen volebního výboru a stejně jako mnozí kolegové jsem absolvoval to martyrium 90 kandidátů. Vy jste si tam hrál na superkorektního předsedu výboru, říkal jste, ano, pane doktore, děkujeme. (…) Abyste pak předvedl toto,“ teatrálně napodoboval Stanjura.

A pokračoval nepřímým oslovením kandidátů, kteří byli vychváleni: „Chci vyzvat ty, kteří byli doporučeni, aby vysvětlili, co bylo myšleno třeba formulací ‚ochoten spolupracovat‘.“

Když domluvil, přihlásil se o slovo poslanec ANO Plzák: „Vy se ptáte, jak si to mohl dovolit? Ten mail nebyl určen vám, ten mail byl určen mně. Já jsem tam nebyl, tak jsem se zajímal, co je to za lidi. Třeba i ve vztahu ke hnutí ANO,“ připustil.


Stanjura si vzal další faktickou poznámku a spustil: „Jestli vám nevadí ty šmírácké metody, tak je to obrázek vás. Jestli je pro vás důležité, aby v Radě nebyl někdo, kdo má kritický názor na hnutí ANO, tak jste vůbec nepochopil podstatu Rady České televize a je mi vás líto.“

Anketa

Poslankyně SPD Maříková srovnala migranty s cizími druhy zvířat a rostlin. Za to jí hrozí stíhání policií. Co vy na to?

hlasovalo: 31606 lidí

A doplnil jej za lidovce Jan Bartošek: „Pane kolego Plzáku, to je základní nepochopení, oč tu běží. Máme hledat profesionály. Vztah k jakékoliv politické straně je zcela za hranou a zavání tím, co jsme tu měli před rokem 1989. Je to na stejné úrovni, kdybyste řešil jejich vztah k Agrofertu,“ uvedl pro příklad.

„Bavíme se zde o svobodě médií, jednom ze základních pilířů demokracie. Je to jasná politizace těchto rad, je to zcela za hranou. Je mi lito, že vaše chování je chováním komunistů před rokem 1989,“ skončil Bartošek nasupeně.

Po něm se o slovo přihlásil Václav Klaus: „Já jsem doufal, že provedeme volbu a půjdeme pečovat o naše babičky.“

Protestoval proti teatrálnímu výstupu předsedy klubu ODS a jako bývalý člen tohoto klubu přidal vlastní zkušenost:

„Pane Stanjuro, já jsem býval členem klubu ODS. A na každé schůzi se říkalo, volte tohohle, je to náš člověk. I esemesky mi od vás chodily.“ Takže by měl Stanjura přestat dělat divadlo.

Po chvíli přiběhl k pultíku do třetice Zbyněk Stanjura: „To, co říkal Václav Klaus, není pravda.“ Při jeho ujišťování, že ODS nikdy žádné osoby nekádrovala, se poslanci ANO začali hurónsky smát, což Stanjuru naštvalo ještě více: „Smějete se jako děti, dobře vám tak.“

ODS podle něj nikdy nešířila „tyhlety nechutnosti“, jako se objevily v mailu předsedy Berkovce.

„Pan Klaus nemá pravdu, nikdy jsme o nikom z Rady ČT neříkali, že je to ‚náš člověk‘,“ trval na svém.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

20:16 Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

„Co se vlastně fakticky děje s pacientem, když už prostě není žádné lůžko?“ Tuto otázku položil Fran…