Válka v Evropě? Václav Cílek řekl jasné slovo

05.12.2016 6:44

Hostem Luboše Xavera Veselého v Pressklubu na Frekvenci 1 byl geolog a glosátor Václav Cílek. Hovořil mimo jiné o současném světě či amerických volbách v USA. A samozřejmě se zmínil i o globálním oteplování.

Válka v Evropě? Václav Cílek řekl jasné slovo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Cílek
reklama

„Moc se díváme do minulosti, ale málo se díváme do vzdálené minulosti. Nedívám se na ten 17. listopad 1989, od něj jsem se úplně odřízl. Z hlediska našich životů je to důležité, z hlediska dlouhodobé historie je to možná tak důležité jako konec Bachova absolutismu,“ řekl. 

Cílek se následně zmínil o tom, že válka v Evropě podle něj nehrozí. „Hrozí jí všechny možné potíže, ale válka ne,“ sdělil. Nově zvolený republikánský prezident USA Donald Trump je pak podle něj velkou neznámou, svět, jak ho známe, podle něj však nekončí. „Ten končí v různých etapách,“ podotkl. Bývalou manželku Ivanu si podle svých slov umí na pozici velvyslankyně představit. „Kdyby tady byla, tak žádnou nervozitu nevnímám. Naopak, bylo by tu pestřejší prostředí,“ řekl.

A samozřejmě přišla řeč i na globální oteplování. „Teplotní základ celé planety je vyšší, než byl,“ zkonstatoval. „Ty věci se projeví během deseti až dvaceti let. Ty klimatické prognózy, které existovaly v minulosti, popsaly svět takový, jaký je,“ podotkl.

Závěrem se Cílek vyjádřil i k protikuřáckému zákonu. „Těchto různých diskusí, zákazů, příkazů je hrozně moc. A mě to otravuje. Mám mnohem čistší hlavu, když je nesleduji,“ podotkl. Velká politika podle něj ani není tak zajímavá, kolik pozornosti se jí věnuje. Podle něj je důležitější komunální politika.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Problém pro ČT. „Čerstvá zpráva: Milion chvilek svolal demonstraci,“ hlásila Witowská. A už to jede

9:14 Problém pro ČT. „Čerstvá zpráva: Milion chvilek svolal demonstraci,“ hlásila Witowská. A už to jede

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov zveřejnil na svém facebookovém profilu do…