Válková představila návrh zákona o státním zastupitelství poslancům. Sklidila další kritiku

13.12.2014 7:42

Návrh zákona o státním zastupitelství z dílny ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) byl představen odborné veřejnosti i poslancům a sklidil mnoho kritiky. Podle ní totiž nesplňuje hlavní požadavek, a to posílení nezávislosti státních zástupců. Lidové noviny píší, že Válková nyní couvá a po jednání s koaličními partnery připustila, že návrh ještě dozná změn. Ministerstvo hodlá ustoupit v otázce možnosti odvolání nejvyššího státního zástupce.

Válková představila návrh zákona o státním zastupitelství poslancům. Sklidila další kritiku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Ministryně o předloze jednala s experty koaličních partnerů. „Dohodli jsem se na tom, že budeme dál jednat. Největším problémem je otázka zřízení dvoustupňového speciálu,“ řekl LN expert ČSSD Jan Chvojka. Včerejšího jednání ministryně se sociálními demokraty se zúčastnil i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, a ten má k návrhu také výhrady. Ten mimo jiné neschvaluje razantní posílení personálních pravomocí ministra spravedlnosti.

Podle LN se kvůli zákonu objevil spor v koalici. Původní novela, která vycházela z tezí nejvyššího státního žalobce Pavla Zemana, počítala pouze s vytvořením malého protikorupčního útvaru, který měl být připojen k Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Jenže ministerstvo prý trvá na novém návrhu, tedy že vznikne speciální a vrchní speciální státní zastupitelství mimo současnou strukturu. V těchto zastupitelstvích by se měly soustředit ty nejzávažnější kauzy hospodářské trestné činnosti. Jako konfliktní místo koalice se jeví právě paralelní struktury, ačkoli se v minulosti v odborných kruzích hovořilo o zrušení pražského a olomouckého zastupitelství.

Bylo by prý lepší zachovat současný stav

Přestože se normou ministerstvo zabývá zhruba deset měsíců, není jasné, co se zákonem bude dál. Podle některých by prý bylo nejlepší ho v současné podobě „poslat k ledu“. „Považuji předlohu za nebezpečný krok zpátky. Nejlepší by bylo poslat ji k ledu a zachovat současný stav,“ řekl LN šéf Transparency International David Ondráčka. Stejného názoru je i člen ústavně právního výboru sněmovny Marek Benda (ODS). „Objevil se nový koncept, který nepokrytě říká: Chceme státní zastupitelství ovládnout. A to já nepokrytě říkám: V žádném případě,“ tvrdě zkritizoval Benda poslední verzi.

Mezi sporné body totiž také patří personální pravomoci ministra. Návrh sice předpokládá vypsání výběrových řízení na klíčová místa státních žalobců, ale ministr se pak může rozhodnout sám a vybrat ze tří nejlepších kandidátů. S tím podle LN nesouhlasí ani sociální demokraté.

Podle Dienstbiera návrh odporuje původnímu věcnému záměru  

Ministerstvo je prý nyní ochotno upravit způsob odvolání nejvyššího státního zástupce. To by se nově omezilo pouze na případy kárného řízení. Dále je ochotno zrušit možnost jeho odvolání vládou pro porušení povinností. O těchto ústupcích včera po jednání s experty sociální demokracie mluvila ministryně Válková.

Předlohu už dříve ostře zkritizoval šéf žalobců Pavel Zeman a poslal ministryni obsáhlý dopis s výčtem 44 kritických připomínek. Nesouhlasí zejména s možností ministra rozhodovat o personáliích a také se zvýšením informační povinnosti žalobců vůči Ministerstvu spravedlnosti. Podle Zemana se tak zastupitelství politizuje.

„Pokud by měl být návrh zákona předložen v této podobě, znamenal by zásadní popření jakékoli autonomie soustavy státního zastupitelství, zavedení nedemokratických prvků neslučujících se se základními principy soustavy orgánů veřejné moci v ČR,“ citují LN ze Zemanova dopisu.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier už v minulosti prohlásil, že návrh zákona odporuje věcnému záměru zákona schváleného vládou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Moravcovy věže dorazil filozof Bělohradský a začal nakládat: Tato země je zraněná. Musí vzniknout evropský stát. Slova svrchovanost a identita úplně škrtněte, stejně nevíte, co znamenají

13:53 Do Moravcovy věže dorazil filozof Bělohradský a začal nakládat: Tato země je zraněná. Musí vzniknout evropský stát. Slova svrchovanost a identita úplně škrtněte, stejně nevíte, co znamenají

Moderátor Václav Moravec přivítal v Žižkovské věži ministra zahraničí v demisi Martina Stropnického,…