Válku mezi kuřáky a nekuřáky může uhasit i maličkost, myslí si Matějka

24.03.2013 15:29

Naštvanost, hledání mnohdy neexistujícího viníka, volání po restrikcích a usměrňování chování lidí mezi sebou z moci úřední. Tak hodnotí neutichající a dlouhodobý spor mezi kuřáky a nekuřáky o to, v jakých prostorech lze či nelze kouřit, známý blogger František Matějka. K řešení přitom podle jeho názoru stačí tak málo.

Válku mezi kuřáky a nekuřáky může uhasit i maličkost, myslí si Matějka
Foto: facebook
Popisek: František Matějka

 

 

„Když se etatisté nejsou schopni domluvit s ostatními, neumí využít svobodu svou a odmítají svobodu jiných, není-li v souladu s názorem, který zastávají, potřebují a prosazují státní opatření jako řešení mezilidského chování,“ píše na svém blogu na iDnes.cz. Důsledkem takového řešení problémů je podle něj existence neuvěřitelného počtu zákonů a předpisů, které jen stěží někdo dodržuje. Většina lidí je totiž ani nezná.

Hlavním těžištěm boje kuřáků a nekuřáků je spor o (ne)kouření v soukromých restauračních zařízeních. „Už z principu mého bytí na tomto světě jen těžko nesu, když chce stát soukromému vlastníkovi restaurace, baru, hospody, hotelu nebo penzionu diktovat, zda se v jeho vlastním (!) podniku bude smět kouřit nebo ne,“ odmítá Matějka umělé regulace.

Každý si může vybrat, jakou restauraci navštíví

Řešení přitom podle jeho názoru spočívá v jednoduchosti, a to v umění domluvit se. Jako příklad předložil internetové stránky kdesekouri.cz, na nichž jsou umístěny aplikace do mobilních telefonů, které uživatele informují o jednotlivých restauracích, zejména o tom, zda jsou kuřácké, či nikoliv.

„A prosím, až zase někdo přijde s nápadem, že je potřeba zákonem nějak upravit, jak se budeme chovat, zkuste se nejdřív normálně domluvit. Je to jistě žádoucí a záslužný občanský počin zmenšit prostor politikům pro jejich tvorbu,“ podotkl Matějka závěrem.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A co má být ten extrémismus?“ Písařovicová grilovala Lipovskou. Neuspěla

13:41 „A co má být ten extrémismus?“ Písařovicová grilovala Lipovskou. Neuspěla

Hana Lipovská je radní České televize, nyní se však rozhodla k tomu kandidovat do Poslanecké sněmovn…