Vám dobře známá doktorka Zwyrtek Hamplová je Právničkou roku. Promluvila přitom o státní šikaně

01.02.2020 18:58

Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová získala ocenění Právnička roku v oblasti správního práva. Již řadu let hájí zastupitele obcí proti státním zástupcům, kteří podle nich často vůbec neznají zákon o obcích a kvůli této neznalosti občas žalují zastupitele za jejich rozhodování. To však není jediná státní šikana, které jsou malé obce a města vystaveny. Další šikana je spojena s čerpáním dotací.

Vám dobře známá doktorka Zwyrtek Hamplová je Právničkou roku. Promluvila přitom o státní šikaně
Foto: archiv J. Zwyrtek Hamplová
Popisek: Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová

Jana Zwyrtek Hamplová v rozhovoru pro deník Právo prohlásila, že státní zástupci podle jejího názoru dostatečně neznají zákon o obcích a nevnímají obec jako složitý mechanismus, v němž je třeba přijímat i složitá rozhodnutí, a posuzují chování zastupitelů jako chování jakýchkoli jiných občanů. Nejsou tak prý schopni správně posoudit, zda zastupitelé jednali ve prospěch obce, či nikoliv.

Pak se stává, že se před soud dostávají celá zastupitelstva, což Zwyrtek Hamplová považuje za nepřijatelné.

Jenže to podle ní není jediná šikana, které jsou starostové a zastupitelé vystaveni ze strany státu. Další šikana je prý spojena s dotacemi.

Za ty roky jsme zachránili zhruba půl miliardy korun samosprávám, protože jsme je uhájili, že dotace vracet nemusejí. Abych to shrnula, ty největší problémy jsou trestní stíhání, majetkoprávní úkony a dotační kauzy. Dotační řízení je v podstatě velice formalistické. Malá obec, kde je jedna starostka a jedna sekretářka, ani nemá šanci všechno ohlídat. Třeba jen kvůli tomu, že starosta poslal někam jeden papír o pár dní později, by měl vracet celou dotaci nebo její velkou část v řádech milionů. A to, i když projekt, na který byla čerpána, skvěle funguje. To mi přijde jako absolutně šikanózní postup,“ konstatovala advokátka.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Jak chcete zabránit tomu, aby lidé odcházeli do předčasných důvodů?

A není to zcela pochopitelné, když se jim to vyplácí? A nepřijde vám nefér, že tu rostou důchody, ale i třeba vaše mzdy a spousta poctivě pracujícíh dělá stále za almužnu nebo za míň, než jsou třeba důchody? A proč se zvyšují dávky převážně - nejvíce důchodcům? Co třeba rodiny s dětmi? Těm naopak v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

22:05 Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

Vlastenec, nebo vlastizrádce? Kým byl sovětský generál Andrej Vlasov, pod jehož velením vznikla Rusk…