Vám dobře známá doktorka Zwyrtek Hamplová je Právničkou roku. Promluvila přitom o státní šikaně

01.02.2020 18:58

Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová získala ocenění Právnička roku v oblasti správního práva. Již řadu let hájí zastupitele obcí proti státním zástupcům, kteří podle nich často vůbec neznají zákon o obcích a kvůli této neznalosti občas žalují zastupitele za jejich rozhodování. To však není jediná státní šikana, které jsou malé obce a města vystaveny. Další šikana je spojena s čerpáním dotací.

Vám dobře známá doktorka Zwyrtek Hamplová je Právničkou roku. Promluvila přitom o státní šikaně
Foto: archiv J. Zwyrtek Hamplová
Popisek: Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová
reklama

Jana Zwyrtek Hamplová v rozhovoru pro deník Právo prohlásila, že státní zástupci podle jejího názoru dostatečně neznají zákon o obcích a nevnímají obec jako složitý mechanismus, v němž je třeba přijímat i složitá rozhodnutí, a posuzují chování zastupitelů jako chování jakýchkoli jiných občanů. Nejsou tak prý schopni správně posoudit, zda zastupitelé jednali ve prospěch obce, či nikoliv.

Pak se stává, že se před soud dostávají celá zastupitelstva, což Zwyrtek Hamplová považuje za nepřijatelné.

Jenže to podle ní není jediná šikana, které jsou starostové a zastupitelé vystaveni ze strany státu. Další šikana je prý spojena s dotacemi.

Za ty roky jsme zachránili zhruba půl miliardy korun samosprávám, protože jsme je uhájili, že dotace vracet nemusejí. Abych to shrnula, ty největší problémy jsou trestní stíhání, majetkoprávní úkony a dotační kauzy. Dotační řízení je v podstatě velice formalistické. Malá obec, kde je jedna starostka a jedna sekretářka, ani nemá šanci všechno ohlídat. Třeba jen kvůli tomu, že starosta poslal někam jeden papír o pár dní později, by měl vracet celou dotaci nebo její velkou část v řádech milionů. A to, i když projekt, na který byla čerpána, skvěle funguje. To mi přijde jako absolutně šikanózní postup,“ konstatovala advokátka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská pod nátlakem politiků. Ještě před dnešní Radou ČT vyšel klíčový text. Komu bude horko?

15:27 Lipovská pod nátlakem politiků. Ještě před dnešní Radou ČT vyšel klíčový text. Komu bude horko?

„Odvoláním dozorčí komise není a ani nemůže být ohrožena nezávislost České televize,“ říká ekonomka …