Vaňhová vyhrála. Lidi dobře vědí, že se starala o kraj, zaznívá z ČSSD

17.10.2012 10:02

Ústecká hejtmanka Jana Vaňhová ve svém kraji získala nejvyšší počet preferenčních hlasů, přesto musí čelit mnoha útokům. Její straničtí kolegové však upozorňují, že za hejtmankou stojí obrovský kus práce a těžce „odmakaná“ předvolební kampaň, kterou lidé navíc ocenili.

Vaňhová vyhrála. Lidi dobře vědí, že se starala o kraj, zaznívá z ČSSD
Foto: tan
Popisek: Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD)
reklama

Přestože z krajských voleb v Ústeckém kraji nevyšla tamní ČSSD vítězně (vyhráli komunisté – pozn.red.), sociální demokraté v čele se stávající hejtmankou Janou Vaňhovou rozhodně nemohou mluvit o nějaké fatální prohře. Sama hejtmanka totiž obdržela nejvíc preferenčních hlasů, téměř 5 tisíc tři sta.

Oproti tomu expremiér a šéf NS LEV21 Jiří Paroubek, který do kampaně nasypal okolo dvanácti milionů korun, prakticky propadl. Na Vaňhovou se stejně z různých stran sesypala kritika. Podle mnohých objektivně zcela neoprávněná.

Ostuda, taková spory se neřeší přes média

„Jsou tací, kteří tohle nechtějí vidět a kteří o tom neradi hovoří. Pak jsou samozřejmě lidé, kteří to viděli a všimli si toho. A přes to všechno se volá po jejím odstoupení, takže z toho jsem byla velmi rozmrzelá a nelíbil se mi ani ten způsob, protože takové věci se vyříkávají na stranické půdě a nepozvedává se hlas přes média. To mi přijde naprosto nedůstojné a jako poslední kapka,“ konstatovala pro ParlamentníListy.cz místopředsedkyně strany a bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.

Voliči podle ní zcela evidentně ocenili velký kus práce, jenž Vaňhová odvedla. „Já jsem s ní navíc tu kampaň dost prožívala, protože jsem jí v tom dost pomáhala. Absolvovala jsem prakticky všechny mítinky, snad s výjimkou Mostu, a všimla jsem si, že k ní lidé chodí a nejvíc s ní diskutují, takže ona tam tu podporu mít musela. Lidé viděli, že se starala,“ uvedla Benešová.

Závist, nic než závist…

„Za těmi útoky lze spatřovat asi i závist, protože ona je z hejtmanů jediná, která uvedla v život legislativní iniciativu, kdy do parlamentu dala ten ústecký balíček. A to se pochopitelně ne každému muselo líbit,“ řekl redakci Marie Benešová.

Šéf představenstva Krajské zdravotní v Ústeckém kraji a člen finančního výboru Radek Scherfer míní, že 5 285 preferenčních hlasů pro hejtmanku a její patnáctiprocentní preferenční obliba v tuto chvíli jednoznačně ukazuje, že odvedla dobrou práci. „Když se podíváte na celé hodnocení České republiky jako takové, tak paní hejtmanka je v absolutním čísle v počtu preferenčních hlasů na nějakém šestém místě,“ upozornil.

„Pokud nám někdo vytýká, že sociální demokracie ztratila v rámci krajských zastupitelstev 75 mandátů, tak v Ústeckém kraji je to číslo devět. Takže se můžeme ptát, kde je zbylých 66 mandátů,“ sdělil Scherfer.

Taková špína vůči ženě?

„To, že paní hejtmanka je v rámci preferenčních hlasů vysoko a předběhla ostatní strany i vítězné komunisty, svědčí o tom, že opravdu odváděla svoji práci a že její obliba je vysoká. Když si zhodnotíme jednotlivé kraje, tak celkově šesté místo je velice dobrý výsledek,“ uvádí serveru ParlamentníchListů.cz jednoznačně.

Radek Scherfer navíc připomíná, že Ústecký kraj má jedno z nejvyšších čísel nezaměstnanosti, což následně také určuje, že sociální potřeby zde jsou úplně jiné, než v rámci celé České republiky.

„A to ani nemluvím o tom, jakým způsobem probíhala volební kampaň, kde se většina útoků soustředila na hlavu hejtmanky. Špinila ji média napříč od Mladé fronty až po Deníky a kampaň se odehrávala na ryze osobní a vulgární úrovni. Přišlo mi strašně líto a nefér, že si tohle někdo dovolí ne vůči hejtmance, ale vůči ženě,“ doplnil Scherfer zklamaně.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

8:47 Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek ve svém facebookovém komentáři glosuje reakce odpůrců volby …