Vánočku koupit, nebo upéct? Spočítali jsme vám to

23.12.2024 20:20 | Analýza

Vyplatí se domácí pečení vánočky? A co čeká na zákazníky, kteří chtějí ušetřit a v obchodě zakoupí už ty upečené? Přestože domácí příprava vánočky oproti loňsku podražila, existuje vícero důvodů, proč je to mnohdy lepším řešením než zakoupení již hotové v obchodě, byť tam může být častokrát mnohem levnější. Důvod, proč se zdražování vajec a másla do některých levnějších vánoček v supermarketech nepromítlo, je totiž jednoduchý – mnohé z nich máslo ani neviděly. „Pšeničná mouka, cukr, voda, palmový tuk, emulgátory, řepkový olej, kyselina sorbová“, dozvíte se na obalu některých vánoček, co v nich najdete. Kvalitní vánočky z pekárny pak mohou vyjít i na více než 300 korun.

Vánočku koupit, nebo upéct? Spočítali jsme vám to
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Vánočka

K zodpovězení otázky, zdali se letos vyplatí vánočku koupit hotovou, či si ji upéct, je nutné častokrát zjišťovat, co kusy nabízené v supermarketech za podezřele nízké ceny obsahují.

V obchodech totiž lze najít i vánočky s cenami i kolem 50 korun. Pokud si je však přinesete na štědrovečerní stůl, musíte se smířit s tím, že budou obsahovat jen minimum vajec a namísto másla se budete muset spokojit se směsí palmového a řepkového oleje.

Právě skrze složení, obsahující jen minimum vajec a žádné máslo, totiž výrobci dokáží držet ceny nízké, i přesto, že suroviny, bez nichž se doma při pečení neobejdete, v posledních týdnech razantně zdražovaly. Nejrazantněji je to znát u vajec a másla. Zatímco v loňském roce plato 10 vajec stálo průměrně 48,91 Kč, dnes již atakují cenovku 64 korun. Máslo ještě vloni stálo průměrně 218,44 Kč za kilogram, kdežto dnes již 286,54 Kč, což znamená, že běžné 250gramové balení másla vloni vyšlo na cenu kolem 54,60 Kč a letos přibližně na 71,60 Kč.

Mnozí producenti vánoček se snaží ušetřit i tak, že máslo, tuto hlavní ingredienci, zcela vynechají. Poznat to lze i podle názvů v obchodech – pokud výrobce do těsta použil pouze máslo a žádný jiný tuk, může být vánočka označována jako „máslová“. Pokud v obchodech narazíte na „vánočku s máslem“, naznačuje to, že je kromě másla přítomen i rostlinný tuk. A jakmile máslo není zmíněno v názvu vůbec, častokrát to znamená, že se mu výrobci zcela vyhnuli za pomoci náhražek.

Zatímco vy tedy u pečení pravé vánočky pocítíte, že za peníze, jež by vloni stačily na pět másel, letos nepořídíte ani čtyři, tak někteří výrobci tuto starost nemají. Rostlinný olej totiž oproti máslu naopak zlevňuje a v listopadu stál průměrně necelých 46 korun, zatímco vloni jeho ceny přesahovaly padesátikorunu. A rostlinné tuky zlevnily ještě výrazněji.

Právě díky tomu se vánočky v obchodech prodávají i za ceny kolem 50 až 60 korun. Půlkilovou vánočku značky Ölz tak pořídíte například v Bille za 63,90 Kč, v internetovém supermarketu Košík.cz za 59,90 Kč, v Albertu za 63,20 Kč, Rohlík.cz ji prodává za 59,90 Kč a v Tescu pořídíte 400gramovou variantu za 69,90 Kč.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Myslíte, že toho je Evropa schopná?

Vy tvrdíte toto: Evropa se musí o sebe postarat sama, musí ukázat sílu, musí být jednotná, obranyschopná a maximálně soběstačná. Souhlasím s Vámi, ale fakt myslíte, že může EU těchto cílů dosáhnout? Protože jestli ano, pak si kladu otázku, proč už to neučinila dávno? A ještě by mě zajímalo, jakou sí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

21:21 Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

„Lidé se vydávají za důchodce a přesvědčí úředníka po telefonu, aby poslal peníze někam jinam. Ty jd…