Ředitel BIS Michal Koudelka si je podle svých slov vědom, že pro média je z celé dvacetistránkové zprávy nejatraktivnější kapitola o aktivitách cizích zpravodajských služeb. „Zde musím jasně říci, že BIS věnuje pozornost skutečně všem zpravodajským službám, které působí na území České republiky. Také proto můžeme jednoznačně konstatovat, že ruské a čínské zpravodajské služby jsou u nás nejaktivnější. Jsou tu ovšem i další zpravodajské služby, například z Íránu či Severní Koreje, jejichž činností se zabýváme,“ upozorňuje Koudelka, že se sledují aktivity všech států.
Ruské a čínské aktivity ale podle zprávy tak drtivě převažují, že jsou jim věnovány speciální kapitoly. „V souladu se stanovenými prioritami, mírou ohrožení zájmů České republiky a vlastními kapacitami a možnostmi BIS byly v roce 2019 prioritními cíli zpravodajského rozpracování aktivity ruské a čínské státní moci ohrožující bezpečnost a další klíčové zájmy státu,“ stojí ve zprávě.
BIS upozorňuje, že v roce 2019 byli na území Česka přítomni a vyvíjeli zpravodajskou činnost příslušníci a spolupracovníci všech ruských zpravodajských služeb. „Šlo jak o civilní rozvědku SVR, vojenskou rozvědku GRU, vnitřní bezpečnostní služby FSB, tak i Federální službu ochrany,“ vypočítává se ve zprávě BIS.
„Aktivity ruských zpravodajských důstojníků pracujících pod diplomatickým krytím v rámci ruské diplomatické mise se v ČR přirozeně zaměřovaly především na prosazování ruských zahraničněpolitických zájmů, na zajišťování pozitivního obrazu Ruska v ČR a na propagaci názorů a postojů Kremlu. Počty příslušníků ruských zpravodajských služeb s diplomatickým krytím zůstávají v ČR již několik let relativně stabilní,“ hodnotí zpráva.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma