Varování BIS: Protiromské nálady se rozmáhají mezi lidmi. A to je horší než extremisté

30.07.2013 16:09 | Zprávy
autor: dkr, čtk

Protiromské nálady části veřejnosti se pro bezpečnost státu mohou stát větším problémem než skupinky pravicových extremistů. Informuje o tom Bezpečnostní informační služba, která upozornila na účast běžných občanů při protiromských demonstracích v Českých Budějovicích a Duchcově. Mezietnické napětí je podle kontrarozvědky nutné řešit razantně a pragmaticky.

Varování BIS: Protiromské nálady se rozmáhají mezi lidmi. A to je horší než extremisté
Foto: Radek Kraus
Popisek: Nepokoje na sídlišti Máj v Českých Budějovicích

Ve čtvrtletní zprávě o vývoji na extremistické scéně to na svém webu uvedla Bezpečnostní informační služba, že protiromské nálady části veřejnosti se pro bezpečnost státu mohou stát větším problémem než skupinky pravicových extremistů.

BIS také informovala o účasti běžných občanů při protiromských demonstracích v Českých Budějovicích a Duchcově. Běžní občané tvořili dominantní část účastníků českobudějovických i duchcovských demonstrací. Na akcích ventilovali svou nespokojenost s podle nich nedostatečným řešením problémů s romskou minoritou.

Občané jsou frustrováni neřešenou drobnou kriminalitou

BIS poukázala na to, že právě těchto řadových občanů se nejvíce dotýká drobná nedostatečně řešená kriminalita či narušování veřejného pořádku v blízkosti jejich obydlí. "Pokud dojde i k menšímu impulsu, jsou jejich každodenní problémy a z nich vyplývající frustrace v kombinaci s latentním anticikanismem ventilovány a ústí v radikálnější projevy," napsala ve zprávě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…