Varování: Paní Merkelová, pozor na ústa. Také by mohla přijít ostrá reakce

31.05.2017 8:37

Komentář německé kancléřky, podle kterého už Evropě nemůže počítat se Spojenými státy a Velkou Británii jako se spolehlivými partnery, přitahuje značnou pozornost. Aktuálně jej rozebírá také prestižní britský deník The Financial Times.

Varování: Paní Merkelová, pozor na ústa. Také by mohla přijít ostrá reakce
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Merkelová

Jak britský deník poznamenává, jestliže chtěla Angela Merkelová oznámit zásadní posun ve vnímání spojenectví s USA a Velkou Británií, vybrala si k tomu zvláštní místo. Financial Times tím naráží na fakt, že kancléřka tak učinila v rámci své kampaně v pivnici. „Ve skutečnosti její komentář mířil směrem k domácímu publiku a nikdo pravděpodobně neočekával, že by si z něho někdo zoufal za kanálem La Manche a Atlantikem.“

„Slova kancléřky je třeba skutečně vnímat především s ohledem na blížící se volby do Bundestagu. Merkelová byla kritizována svým vyzyvatelem Martinem Schulzem, že riskuje závody ve zbrojení. Především proto, že kancléřka podporovala výdaje na obranu ve výši zmiňovaných dvou procent HDP. Tento krok naznačuje, že je spíš odrazem evropské solidarity, a nikoli německých choutek po zbrojení,“ uvádí Financial Times.

„Na jedné straně jsou poznámky kancléřky zřejmé. Už předchůdci prezidenta Trumpa si stěžovali na to, že evropské státy nejsou schopny dodržet závazky k NATO a nedávají na obranu požadovaná 2 % HDP. Pokud se chce stát Evropa ekonomickým hegemonem, musí urychlit prosazení společných kroků. Vzhledem k politice Trumpovy administrativy je zároveň vedoucí úloha Spojených států při určování světové ekonomiky ohrožena,“ soudí deník.

Celý text v angličtině naleznete ZDE.

„Přesto musí Berlín doufat, že Londýn a Washingon si poznámky kancléřky nevezmou až příliš osobně. Především označování Velké Británie za nespolehlivého partnera značně ztíží jednání o brexitu. Stejně tak by mohlo to samé negativně ovlivnit kroky Spojených států a v konečném důsledku působit v neprospěch Německa v oblasti vzájemných obchodních vztahů. Ostatně Trump již Německo kritizoval za obchodní přebytky s USA.“

Stejně vážně by měla podle britského deníku vnímat i celá Evropa. „Aby byl starý kontinent schopen zajistit si bezpečnost i bez Spojených států, musí jednotlivé státy více investovat do vojenských výdajů a zároveň úzce koordinovat zahraniční politiku. Chybná rozhodnutí v reakci na migrační krizi ukázala, že evropské státy nejsou schopny postupovat jednotně, když přijde na bezpečnostní otázky.“

„Více soudržnosti je zapotřebí i v ekonomické oblasti. Evropští politici si sice stěžují na ekonomickou hegemonii Spojených států, ale přesto udělali jen velmi málo, aby se euro po celém světě využívalo ve větší míře,“ píše deník a dodává, že samotná kancléřka by měla vzít v úvahu, jaké reakce mohou její slova pronesená v pivnici vzbudit u britských, amerických, ale i evropských politiků vůbec.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klus a Hašek se s Babišem „nes*ali“. Padla vážná výzva. A pak přišel na řadu Zeman a vraždy

20:45 Klus a Hašek se s Babišem „nes*ali“. Padla vážná výzva. A pak přišel na řadu Zeman a vraždy

Dnes večer se v Praze uskutečnila již čtvrtá demonstrace v pořadí organizovaná spolkem Milion chvile…