Vaše armáda je špatná, říká nám NATO

10.04.2014 9:19

Část českých armádních jednotek je na kritické úrovni, pokud země nepřidá peníze na armádu, nebude v případě skutečné války Severoatlantické alianci příliš platná. NATO tak podle Hospodářských novin hodnotí stav tuzemské armády v nebývale kritické zprávě, kterou dnes do Prahy přiváží generální tajemník organizace Anders Fogh Rasmussen.

Vaše armáda je špatná, říká nám NATO
Foto: ICZ
Popisek: Bezpilotní letoun
reklama

„Jestli se situace nezmění, Česká republika bude mít vážné problémy poskytnout svůj přiměřený příspěvek do aliančních operací," uvádí dokument NATO, který mají HN k dispozici. Nejoslabenější jsou prý jednotky, které mají poskytovat podporu vojákům v první linii - dělostřelci, protivzdušná obrana nebo zásobovači. „Stav jednotek bojové podpory zůstává na kritické úrovni," uvádí podle listu NATO. Česká armáda také podle aliance „nadále potřebuje modernizovat všechny své klíčové schopnosti". Státní tajemník Ministerstva obrany Daniel Koštoval deníku řekl, že jde o nejhorší hodnocení české armády za posledních nejméně pět let.

Podle aliančního závazku by země měly vydávat minimálně dvě procenta HDP na armádu. Česko ale dává na obranu jen o něco více než jedno procento. Prezident Miloš Zeman ČTK ve středu řekl, že je pro zvýšení obranných výdajů. „Za jedné podmínky - že ty peníze budou vynaloženy efektivně," zdůraznil Zeman. Neefektivní vynaložení peněz podle něj představovala například výroba desítek bitevníků L-159, které armáda v takovém množství nepotřebuje, nebo modernizace tanků T-72.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co chystá? Bill Gates začal rychle skupovat pozemky

21:15 Co chystá? Bill Gates začal rychle skupovat pozemky

Miliardář Bill Gates se postupným skupováním stal největším soukromým vlastníkem zemědělské půdy ve …