Ve Švédsku zděšení lékaři sepisují výzvy: Míříme ke katastrofě. Úřady suverénně tvrdí, že není žádné drama

04.04.2020 12:27

Mezi Švédy narůstají obavy z šířící se koronavirové infekce. Opatření, která zavedla švédská vláda, jsou totiž ve srovnání se zbytkem Evropy velmi umírněná. Dva tisíce lékařů a vědců proto bije na poplach, minulý týden podepsali petici vyzývající vládu k přijetí tvrdších opatření, informuje server iDNES.cz.

Ve Švédsku zděšení lékaři sepisují výzvy: Míříme ke katastrofě. Úřady suverénně tvrdí, že není žádné drama
Foto: wikipedia
Popisek: Švédská vlajka.

Na rozdíl od zbytku Evropy švédská vláda stále ještě nezavedla striktní omezení volného pohybu, i přesto, že počet infikovaných stále narůstá. Základní a střední školy dál fungují, stejně jako kina, fitness centra, restaurace a bary. Seniorům nad 70 let bylo doporučeno, aby omezili společenské kontakty. „Zatím to není dramatické,“ soudí švédský vrchní epidemiolog Anders Tegnell.

Počítá s tím, že země míří do fáze epidemie, v níž během následujících pár týdnů přibude daleko víc nakažených a více lidí na jednotkách intenzivní péče. „Tak je to ale i ve všech ostatních zemích – nikde se šíření nepodařilo výrazným způsobem zpomalit,“ říká.

Na jeho doporučení tamní vláda zatím zakázala pouze shromažďování lidí nad 50 osob, dále vyhlásila zákaz návštěv v domech pro seniory, uzavřené univerzity.

Tvrdší omezení pohybu důrazně odmítá. „Problém tohoto přístupu spočívá v tom, že dojde k vyčerpání systému. Nemůžete několik měsíců držet zemi v izolaci – to je prostě nemožné,“ myslí si Tegnell.

Mezi odborníky už však takový klid nepanuje. Na dva tisíce lékařů a vědců podepsalo minulý týden petici vyzývající vládu k přijetí tvrdších opatření. „Neprovádíme dost testů, nedohledáváme nakažené, neizolujeme je v dostatečném rozsahu – dáváme koronaviru naprostou svobodu,“ obává se imunoložka Cecilii Söderberg-Nauclérová z prestižní lékařské univerzity Institut Karolinska. „Směřujeme ke katastrofě,“ zhodnotila kroky švédské vlády.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…