Ve funkčním období této vlády neumožníme... Takto se chce Babiš a Hamáček vypořádat se zásadní otázkou referenda

12.05.2018 12:31

Celostátní výbor i poslanci ANO včera jednomyslně schválili návrh koaliční smlouvy s ČSSD a programového prohlášení jejich vlády, která by se opírala o podporu KSČM. Sociální demokraté o vstupu do vlády rozhodnou v referendu, které potrvá od 21. května do 14. června, ještě před ním zveřejní jména svých kandidátů na ministry. Výsledek referenda bude znám 15. června. Komunisté se budou průběhem vyjednávání o toleranci vlády zaobírat v sobotu.

Ve funkčním období této vlády neumožníme... Takto se chce Babiš a Hamáček vypořádat se zásadní otázkou referenda
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Předseda ČSSD Jan Hamáček označil dohodu s ANO za slušný kompromis a maximum možného. Podle něj je na členech ČSSD, zda považují výsledek jednání za dostatečný. Svůj osobní názor, zda vstoupit do vlády, sdělí straníkům v dopisu. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) už oznámil, že je proti vládě s ANO, a chce, aby ve straně měli stejnou možnost vystoupit stoupenci i odpůrci možné koalice.

Sociální demokraté v krajích jsou podle ankety ČTK v názorech na případný vstup ČSSD do vlády s ANO vesměs rozděleni. Části vadí předseda ANO Andrej Babiš jako trestně stíhaný premiér, dalším vadí to, že by se menšinový kabinet ANO a ČSSD opíral o KSČM. Zastánci vládního angažmá ČSSD zase říkají, že strana prosadí své návrhy spíše z vládní úrovně než z opozice. Varují také před případným vládním angažmá hnutí SPD Tomia Okamury.

Babiš se pro případ, že ČSSD koaliční vládu s ANO neschválí, zmínil o možnosti jednat o předčasných sněmovních volbách v květnu 2019 souběžně s volbami do Evropského parlamentu. Hamáček se k takové možnosti nechtěl vyjadřovat, podle něj nelze tak daleko předjímat, i vzhledem k tomu, že zatím nejsou vyčerpány všechny pokusy pro sestavení vlády. Hlavní odpovědnost za vznik stabilního kabinetu ale podle Hamáčka leží na ANO.

Dohodu o vládě označil Babiš za přijatelný kompromis a za výhodnou pro sociální demokraty. Podle koaliční smlouvy by ANO mělo mít deset členů vlády, ČSSD pět. Vládní uskupení mají podle smlouvy nalézt shodu například na zákonech o státním rozpočtu, daních, volbách, referendech, o změnách ústavy a o veřejnoprávních médiích.

Koaliční smlouva obsahuje i ustanovení, že v případě demise všech ministrů ČSSD musí do týdne podat demisi i premiér a s ním celá vláda, pokud se nepodaří urovnat spor v koalici. V případě prvoinstančního odsouzení člena vlády koaliční smlouva zanikne, pokud dotyčný z kabinetu sám neodejde v „přiměřené době“.

Ustanovení o demisi premiéra či o odchodu prvoinstančně odsouzeného člena vlády prosadila do dokumentu ČSSD kvůli Babišovi. Šéfa ANO policie obvinila z podvodu v případě financování farmy Čapí hnízdo. Babiš považuje obvinění za politicky motivované.

Sociálním demokratům se naopak nepodařilo do koaliční smlouvy prosadit odvolání členů hnutí SPD ze sněmovních funkcí, což část ČSSD považovala za potřebnou pojistku proti tomu, aby ANO svého koaličního partnera ve Sněmovně nemohlo přehlasovat právě s hlasy SPD. ANO požadavek odmítalo a Babiš řekl, že nevidí souvislost mezi ustavením Sněmovny a vládou.

Vláda ANO a ČSSD by měla ve dvousetčlenné Sněmovně 93 poslanců, k většině by jí měly pomoci hlasy 15 poslanců KSČM. Komunisté se podle Babiše na vládě podílet nebudou, pouze umožní její vznik výměnou za splnění programových podmínek, které jsou prý blízké i ČSSD. Babiš ale přiznal, že dohoda s KSČM ještě není hotová. V nynějším návrhu vadí Babišovi požadavek KSČM na to, aby mohla ovlivňovat nominace do vedení státních firem.

Za polokomunistickou označil vznikající vládu předseda opoziční ODS Petr Fiala. Podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové sociální demokraté při vyjednávání ustoupili, kde mohli. „Sociálním demokratům při vidině zisku ministerských křesel v možné vládě změkla kolena a přestal jim vadit trestně stíhaný premiér nebo podíl komunistů na vládě,“ uvedla.

Obsáhlejší dokument je pak programové prohlášení vlády, které obsahuje mimo jiné také kapitolu Právo a spravedlnost, v níž je řešena zásadní otázka obecného referenda. „Předložíme ústavní zákon o státním referendu. Respektujeme však zastupitelskou demokracii zakotvenou v Ústavě, a proto neumožníme ve funkčním období této vlády referendem schvalovat zákony a rozhodovat o mezinárodních závazcích,“ píše se v něm. 

  • Celé programové prohlášení vlády najdete ZDE

Zákon o obecném referendu podpořila již v březnu tohoto roku vláda v demisi. Šlo o předlohu z pera ČSSD. Oproti návrhu SPD počítali sociální demokraté s vyšším počtem podpisů nutných pro vyvolání referenda – 850 tisíc. Zároveň bylo zamítnuto, aby lidé hlasovali o mezinárodních smlouvách.

Jak je však nyní patrné v programovém prohlášení, otázka referenda je ještě zpřísněna, neboť ve funkčním období této vlády se o nebude rozhodovat referendem o žádných zákonech. Možná tedy lidem zůstane možnost

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

21:24 Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

„Já vím, že mi píšete, kdy půjdou děti do školy, jak to bude na horách a další věci. Ale teď musíme …