Ve skotském referendu vedou odpůrci nezávislosti, čeká se na výsledky z velkých měst

19.09.2014 6:33

Po sečtení zhruba třetiny hlasů skotského referenda o nezávislosti zatím získali relativně značný náskok stoupenci pokračování svazku s Británií, kteří dosud získali přes 56 procent hlasů. V 15 ze zatím 17 sečtených okrsků řekla většina voličů "ne" nezávislosti, pouze ve třech uspěli zastánci samostatného Skotska. Klíčová pro celkový výsledek však budou data z velkých měst jako Glasgow a Edinburgh, která budou známa mezi posledními. Údaje o celkové volební účasti se podle britských médií pohybují kolem rekordních 84 procent voličů.

Ve skotském referendu vedou odpůrci nezávislosti, čeká se na výsledky z velkých měst
Foto: telegraph.co.uk
Popisek: Vlajka Velké Británie a Skotska

Důležitým úspěchem pro unionisty se stal výsledek z Aberdeenu, kde získali téměř 59 procent hlasů. Úspěšně pro ně dopadlo například hlasování na ostrovech Orkneje a Shetlandy či na Západních ostrovech či v okrscích Renfrewshire, Midlothian, East Lothian, Stirling, Falkirk či Angus. Velmi těsně zvítězili zastánci unie v okrsku Inverclyde. Naopak hlasování v Dundee oživily slábnoucí naději na úspěch stoupenců nezávislosti. "Ano" zde řeklo 57,3 procenta zúčastněných voličů.

Po sečtení hlasů v dosud posledním okrsku East Dunbartonshire podle BBC pro zachování jednotné Británie celkem 56,25 procenta voličů a pro samostatnost 43,75 procenta odevzdaných hlasů. Zatím byly zveřejněny výsledky v 17 z 32 okrsků.

V klíčové oblasti nejlidnatějšího skotského města Glasgow byla s 75 procenty jedna z nejnižších účastí v celém Skotsku. Bez ohledu na to se očekává, že právě velká města jako Glasgow či Edinburgh budou pro výsledek stěžejní. Jejich výsledky přitom budou zřejmě známy až po 6:00 SELČ.

Po vyhlášení konečných výsledků se očekává projev premiéra Davida Camerona

Tisíce Skotů očekávají výsledky v hospodách a barech, které zůstaly otevřeny přes noc. Hlasování provázelo několik drobných incidentů, v Dundee například sčítání zdržel falešný požární poplach. Glasgowská policie zase vyšetřuje údajný volební podvod týkající se přibližně deseti volebních lístků.  

Voliči v průběhu čtvrtečního hlasování rozhodovali o tom, zda zanikne 307 let stará unie Skotska a Anglie a Edinburgh se vydá cestou samostatnosti.

Po vyhlášení konečných výsledků by měl dnes ráno v Londýně promluvit britský premiér David Cameron a oznámit podrobnosti o udělení nových pravomocí Skotsku, pokud zvítězí unionisté. Uvedla to televize Sky News. Podle britských médií by se také k referendu měla odpoledne vyjádřit královna Alžběta II. v písemném prohlášení.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...

21:02 Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na…