Ve sněmovně až příliš zuří vášně, míní bývalá ústavní soudkyně Wagnerová

03.04.2012 18:26

Dělba moci musí zakořenit i v poslanecké sněmovně mezi politickými stranami. Myslí si to alespoň bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, která se rozhodla ke kandidatuře do Senátu s podporou zelených. A proč právě Zelení? Protože jde o malou stranu, která si nechce uzurpovat moc, jako je tomu mnohdy u stran velkých. Stejně tak by podle ní bylo třeba, aby soudci začali více využívat své nezávislosti.

Ve sněmovně až příliš zuří vášně, míní bývalá ústavní  soudkyně Wagnerová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová se rozhodla kandidovat do horní parlamentní komory v nadcházejících volbách a to jako nezávislá kandidátka s podporou Strany zelených. V rozhovoru pro server Lidovky.cz vysvětlila, proč neusiluje o vstup do poslanecké sněmovny a zkritizovala české soudce. Drží se prý při zemi.

Princip dělby moci se musí projevit i u politických stran

„Je mi jasné, že možnosti Senátu jsou, žel, omezené. Možná by se mělo promyslet, jak kompetence Senátu posílit, resp. jak těm stávajícím dát větší váhu, aniž by se zároveň systém neparalyzoval. Sněmovna pro mě nepřipadá v úvahu, neboť tam až příliš "zuří" stranické vášně a jak jsem uvedla, chci své působení vést po tématech a jejich řešení spíš než po stranické linii,“ zdůraznila Wagnerová.

Ale proč se rozhodla kandidovat právě s podporou Zelených? Podle bývalé ústavní soudkyně jde o malou stranu, která by i při sebevětší snaze nebyla schopna uzurpovat moc tak, jak je to patrné u velkých stran.  Zjednodušeně řečeno, princip dělby moci by měl být vnesen i mezi politické strany.

V neposlední řadě přišla řeč také na největší problémy české justice. Podle Wagnerové je tímto problém její neefektivnost, která ústí v neúměrné délky řízení a pak také mentalita mnohých soudců, kteří sami sebe stále vnímají jako úředníky a odmítají projevit více své nezávislosti, na kterou mají podle ústavy plné právo.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prasárničky! Na Klause ml. udeřilo: Jde o zločinné uprchlíky. Zásadní info

7:03 Prasárničky! Na Klause ml. udeřilo: Jde o zločinné uprchlíky. Zásadní info

Poslankyně ODS Jana Černochová nenechala nit suchou na svém bývalém kolegovi Václavu Klausovi mladší…