Ve středních Čechách usilují o koalici ANO, STAN a TOP 09. Hejtmankou může být „atomová dáma“ Drábová

9. 10. 2016 20:58

Ve středních Čechách by mohla vzniknout koalice ANO, STAN a TOP 09. Jejich zástupci se dnes dohodli, že budou jednat exkluzivně v tomto formátu. Zda budou vyjednávání úspěšná, ale není jisté. Ve hře jsou tak i další možnosti včetně vytvoření krajské vlády bez vítězného hnutí ANO, píše ČTK.

Ve středních Čechách usilují o koalici ANO, STAN a TOP 09. Hejtmankou může být „atomová dáma“ Drábová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
reklama

ČSSD, jež dosud v kraji vládla a ve volbách skončila na třetím místě, dnes jednala s dosavadním koaličním partnerem KSČM a chce s ním jít společně do dalších vyjednávání jako středolevý blok. Vyzvala také STAN k jednáním o podpoře Dany Drábové do funkce hejtmanky. Šéfka úřadu pro jadernou bezpečnost, která je dvojkou na kandidátce STAN, ale takové angažmá odmítla.

TOP 09 chce především stabilitu

„My jsme dnes odpoledne jednali s ANO a TOP 09 a dohodli jsme se, že budeme v tomto jednání na exkluzivní bázi pokračovat a pokusíme se dosáhnout nějaké dohody. Samozřejmě nevíme, jestli se nám to podaří,“ uvedl předseda středočeské organizace STAN Věslav Michalik. „Dohodli jsme se, že se dohodneme,“ dodal šéf krajské buňky ANO František Petrtýl.

TOP 09 dává podle lídra Petra Tisa přednost variantě vládnutí, která bude stabilnější a umožní jí prosazovat klíčové body programu. Poukázal na to, že kandidoval v krajských volbách a na srdci mu leží především Středočeský kraj. Lídr ODS Martin Kupka se podivil tomu, že strany jednají o koalici s ANO za situace, kdy ve sněmovně veřejně deklarují neochotu spojovat se s tímto hnutím. „My jsme demokratická strana a necháme samozřejmě jednat své krajské zastupitele. Samozřejmě platí, že já bych velmi nerad viděl, kdybychom se ocitli v jakékoliv koalici, kde hejtman by byl za ANO, ale je to můj názor,“ komentoval situaci ve středních Čechách předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

ANO má v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 16 křesel a STAN o jedno méně. ČSSD získala 11 mandátů, ODS deset, komunisté osm a TOP 09 pět. Varianta sestavit dvoukoalici ANO a STAN a vládnout menšinově je podle lídra STAN Víta Rakušana možná, nepovažoval by ji ale za šťastnou. Kraj si podle něj zaslouží stabilní většinovou vládu. Také vytvoření koalice bez ANO by nebyl moc nakloněn. Obcházet někoho, kdo vyhrál, podle něj nebývá dlouhodobě šťastné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

19:54 ,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

Nový ministr, ale staré praktiky? Ministr Arenberger v pondělí navrhne omezení setkávání pouze na dv…