Ve volebních preferencích stále vede Fischer, zjistil STEM

15.10.2012 16:46

Převážná většina veřejnosti má zájem účastnit se přímé volby prezidenta. Na přelomu měsíců září a října se v průzkumu agentury STEM nelépe daří Janu Fischerovi. Za ním následuje v pořadí Miloš Zeman, Jiří Dienstbier, Přemysl Sobotka a Karel Schwarzenberg. Dienstbier posílil poté, co na volbu rezignoval ekonom Jan Švejnar.

Ve volebních preferencích stále vede Fischer, zjistil STEM
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Fischer

Účast v prezidentských volbách by mohla být až dvoutřetinová. Jen desetina voličů si nepřeje volit hlavu státu.

Fischerovi by v říjnu dalo hlas 29,8 procent lidí. Druhý Zeman by získal 16,5 procent hlasů. Senátora Dienstbiera by volilo 13,9 procent lidí. Místopředseda Senátu Sobotka by dostal 6,5 procent a ministr zahraničí Schwarzenberg o procento méně.

Nejpřijatelnějšími kandidáty jsou Fischer, Zeman a Dienstbier

Trojice Fischer, Zeman a Dienstbier jsou pro občany podle průzkumu zároveň nejpřijatelnějšími kandidáty na prezidenta. Na otázku o ochotě volit Fischera uvedlo "ano" nebo "možná" 68 procent lidí, v případě Zemana a Dienstbiera obdobně odpovědělo shodných 47 procent lidí.

Fischer, Zeman a Dienstbier se rovněž umístili na špici žebříčku volebního potenciálu jednotlivých kandidátů. Agentura ho odvodila z odpovědí na otázky, koho by lidé volili z předloženého seznamu kandidátů v prvním kole a komu by dali hlas v druhém, pokud by do něj nepostoupil jejich kandidát z prvního kola. Volební potenciál Dienstbiera podle STEM přitom posílil poté, co ekonom Jan Švejnar oznámil, že se nebude o úřad prezidenta ucházet.

Průzkum probíhal od 24. září do 2. října 2012. STEM se dotazoval vzorku 1061 respondentů starších 18 let.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …