Věda by měla dostávat více peněz, shodli se vědci v ČT

17.11.2012 21:10

Současný předseda Akademie Věd ČR Jiří Drahoš a jeho předchůdce Václav Pačes se shodli na tom, že vědci dnes nejsou svazování ideologickými floskulemi. Akademie má jediné zadání a to provozovat vědu na světové úrovni. Problém je však ve financování vědy. Oba vědci se shodli na tom, že by Akademie věd ČR i věda jako celek mohla dostávat více peněz. Věda u nás má však před sebou slibnou budoucnost neboť prý máme schopné mladé vědce.

Věda by měla dostávat více peněz, shodli se vědci v ČT
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

Sedmnáctého listopadu 2012 slaví Akademie věd ČR resp. Československa šedesát let od svého založení. O tom, jak se Česká věda vyvíjí, a jak si stojí např. po finanční stránce  diskutovali v sobotním Hyde Parku Civilizace České televize současný předseda Akademie Jiří Drahoš a jeho předchůdce Václav Pačes.

Vědec se nesmí omezovat jen na svůj obor

"Vědec by měl mít fantazii a poctivost. Rozhodně by neměl mít nepoctivost a neměl by se zaměřovat příliš na svůj vědecký problém," uvedl v pořadu Pačes s tím, že jsou žádoucí přesahy do jiných vědních oborů nebo do skautu, přírody a podobně.

O jistém společenském přesahu svědčí i fakt, že oba pánové v pořadu připomněli, že se nesmí zapomenout nejen na sedmnáctý listopad 1989 nebo 1952, ale také na 17. listopad 1939, kdy došlo k protestům především studentům proti nacistické okupaci.

Máme dobré mladé vědce i vědce střední generace

V pořadu také padla otázka na nejúspěšnější české vědce. Jedním z neúspěšnějších českých vědců byl Antonín Holý, který mohl obdržet Nobelovu cenu za úspěchy v oblasti lékařství. Na tom se shodli oba hosté pořadu, tento uznávaný vědec však letos zemřel a Nobelova cena se udílí jen osobnostem žijícím.  

"Já jsme také rád, že máme dobré mladé vědce a vědce střední generace," uvedl v pořadu dále Drahoš.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…