Veleba promluvil v ruských médiích. Na Ukrajině prý může Západ způsobit katastrofu

11. 2. 2015 16:17

Na dnešním jednání lídrů Německa, Francie, Ruska a Ukrajiny v Minsku o řešení východoukrajinského konfliktu chybí zástupci separatistů. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Sputnik, o němž informovala webová stránka rádia Hlas Ruska v jeho české mutaci, to uvedl senátor Jan Veleba (SPO). Obě mediální instituce patří ruskému státu.

Veleba promluvil v ruských médiích. Na Ukrajině prý může Západ způsobit katastrofu
Foto: hns
Popisek: Senátor, exprezident Agrární komory a předseda SPO Jan Veleba
reklama

Na otázku, zda přestane Západ uvažovat o vojenské pomoci Kyjevu, pokud se dnes v Minsku Vladimir Putin, Angela Merkelová, Francois Hollande a Petro Porošenko dohodnou na mírovém řešení konfliktu v Donbasu, Veleba odpověděl: "Podle mne tam chybí přímí účastníci občanské války na Ukrajině z jedné strany. A sice zástupci, jak u nás říkají, separatistů. Jak je možné domlouvat se bez těch, s nimiž bojuješ? Jinak ale držím palce, aby byl normandský formát úspěšný,“ uvedl.

Veleba také odpověděl na otázku, co se stane, pokud se Západ rozhodne pro dodávky zbraní Ukrajině tak, jak na tom trvá velitel sil NATO v Evropě, generál Philip Breedlove. "Když k tomu dojde, pak přijdeme o jakoukoli možnost zastavit občanskou válku na Ukrajině. A kromě toho to bude znamenat přímé rozpoutání velké války Spojenými státy a EU,“ konstatoval Veleba s tím, že by v takovém případě, protože by se jednalo o válku na území sousedícím s Ruskou federací, musela Ruská federace přijmout odpovídající protikrok. "Jinak by to podle mne znamenalo válečný konflikt širších rozměrů, a to by byla pro Evropu katastrofa,“ dodal Veleba.

Celý rozhovor se senátorem Janem Velebou si můžete v češtině přečíst zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bára Basiková zuří: Všichni, kdo strašíte s koronavirem, běžte už do prde*e! Já chci covid!

10:15 Bára Basiková zuří: Všichni, kdo strašíte s koronavirem, běžte už do prde*e! Já chci covid!

Po Jankovi Ledeckém k veřejnosti promlouvá i zpěvačka Bára Basiková. A jak sama přiznává, sprostě. „…