Velká Británie musí přijít s náhradním plánem, uvedl Petříček

16.01.2019 11:12

Možnost úpravy návrhu smlouvy o odchodu Velké Británie z EU, kterou v úterý britský parlament odmítl, země unijní sedmadvacítky nevidí. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). O případném oddálení lhůty pro odchod je třeba jednat s ostatními zeměmi sedmadvacítky. Míč je přitom podle ministra na straně Británie, která musí přijít s náhradním plánem.

Velká Británie musí přijít s náhradním plánem, uvedl Petříček
Foto: repro ČT
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

Úterní odmítnutí dohody připravené mezi Británií a EU komplikuje podle šéfa české diplomacie vystoupení země z Unie. Připomněl, že Česko se chystá i na možnost takzvaného tvrdého brexitu, tedy chvíli, kdy Británie odejde 29. března z Unie bez dohody o další spolupráci.

Petříček nicméně uvedl, že Británie i Česko mají zájem na tom, aby odchod byl řízený tak, aby se především pro občany žijící v opačných zemích nic nezměnilo a aby bylo možné pokračovat v obchodu. „Velká Británie odchází z Unie, nikoli z Evropy. I v budoucnu to bude náš partner. Nicméně v tuto chvíli je míč na britské straně, očekáváme, že v pondělí britská strana předloží plán B,“ uvedl Petříček.

Zopakoval, že Česko se připravuje i na variantu tvrdého brexitu. „Chceme, aby čeští občané mohli ve Velké Británii zůstat a měli co nejsnadnější registraci podle dojednaných pravidel,“ uvedl.

Britská premiérka Theresa Mayová nyní podle něj musí získat důvěru a v pondělí představit náhradní plán. EU se přitom dohodla a všechny strany potvrdily, že parlamentem shozená dohoda, je nejlepší možná. Na dotaz, jak by Česko přistoupilo na žádost o prodloužení lhůty pro odchod, uvedl, že v první řadě je třeba jednat v rámci unijní sedmadvacítky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to tady: Nad Kavčími horami sa blýská, hromy divo bijú. Do Rady ČT míří Xaver. A nejde tam sám

13:37 Je to tady: Nad Kavčími horami sa blýská, hromy divo bijú. Do Rady ČT míří Xaver. A nejde tam sám

VÍME PRVNÍ Koronavirová krize zastínila významné téma, které před propuknutím nákazy zaměstnávalo po…