Velká kritička Babiše, německá europoslankyně Grässleová, se znovu ozvala. V ruce má prý anonymní udání

15. 1. 2016 12:33

Šéfka Výboru rozpočtové kontroly Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová poskytla serveru Neovlivní.cz rozhovor o prošetřování Agrofertu Andreje Babiše (ANO), Čapího hnízda i o české praxi v rozdělování dotací z Evropské unie. Grässleová vešla v Česku poprvé výrazněji v povědomí tehdy, když před dvěma lety prohlásila, že Babiš představuje vážný konflikt zájmů.

Velká kritička Babiše, německá europoslankyně Grässleová, se znovu ozvala. V ruce má prý anonymní udání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Nyní Grässleová obdržela anonymní udání, v němž je upozorněno na čerpání peněz z EU v České republice a především na změny podmínek, z nichž měl mít výhody Babišův Agrofert. A opět hovoří o střetu zájmů. „Už pouhé zdání možného konfliktu zájmů ničí důvěru. V této souvislosti má zmíněný anonymní dopis zvláštní význam – i kdyby nebyl pravdivý – právě proto, že ukazuje, co by se mohlo stát,“ uvedla s tím, že takový dopis bere zásadně vážně a prošetří jej. České operační programy budou navíc pod drobnohledem.

„Od roku 2012 jsme viděli zlepšení situace kolem evropských fondů v Česku. Ale teď považuji za znepokojivé, že Auditní orgán Ministerstva financí bude mít třetího šéfa během jednoho roku. To jsou vážné kroky zpět,“ hodnotí situaci v ČR Grässleová.

  • Původní text ZDE

A šetření probíhá i v případě Babišova Čapího hnízda. „Stav věcí musí být prozkoumán a vysvětlen. Každopádně Evropská komise bude po relevantních orgánech na české straně požadovat dodatečná ověření, aby bylo zkontrolováno, zda-li skutečně všechny podmínky pro poskytnutí tohoto grantu byly splněny. V tuto chvíli nebylo porušení pravidel potvrzeno. Nicméně v případě, že by k nějakému pochybení došlo, Evropskou komisí již proplacený grant bude stržen z celkové poskytnuté částky při uzavření programu,“ řekla Grässleová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Katastrofa ČSSD: Zazněl odhad výsledku. A padají silné věty

20:37 Katastrofa ČSSD: Zazněl odhad výsledku. A padají silné věty

Advokát Pavel Němec si povšiml odhadů vedení sociální demokracie, jež se obává, že v evropských volb…