Velká oslava v Drážďanech: Merkelová za mřížemi, Tommy Robinson na pódiu. Přečtěte si, co potom řekl pro PL.cz

21.10.2018 15:48

REPORTÁŽ Na náměstí Altmarkt v Drážďanech probíhaly od dvou hodin odpoledne oslavy čtvrtých narozenin protiimigračního a protiislámského hnutí PEGIDA. A byly to oslavy velmi bouřlivé. Vévodil jim transparent, na kterém byla vyobrazena německá kancléřka Angela Merkelová za mřížemi. K účastníkům promluvil i protiislámský aktivista Tommy Robinson vězněný ve Velké Británii. Poskytl exkluzivní vyjádření serveru ParlamentníListy.cz.

Velká oslava v Drážďanech: Merkelová za mřížemi, Tommy Robinson na pódiu. Přečtěte si, co potom řekl pro PL.cz
Foto: Daniela Černá
Popisek: Demonstrace při příležitosti oslavy ročního působení Pegidy v Drážďanech
reklama

Náměstí Altmarkt v Drážďanech připomínalo ve dvě hodiny odpoledne vroucí kotel. Sešlo se na něm několik tisíc příznivců protiimigračního a protiislámského hnutí Pegida, a proti nim stálo asi pět stovek sympatizantů Antify. Oba tábory od sebe odděloval kordon policistů, ale fotoreportérovi serveru ParlamentníListy.cz se podařilo promluvit se zástupci obou táborů.

Anketa

Je dobře, že se v roce 1918 rozpadlo Rakousko-Uhersko?

56%
44%
hlasovalo: 10692 lidí

Levicoví aktivisté z Antify mají za to, že se v hnutí Pegida pohybují příznivci krajní pravice, v podstatě i neonacisté, kterým je třeba čelit. Stačí se podívat na symboly, které používají, a na slovník, který slyšíme z jejich úst. Je prý jasné, že tito lidé mohou být velmi nebezpeční. Vedle toho z řad levicových aktivistů zněla také hesla na podporu uprchlíků. V Německu jsou prý vítaní.

Členové a stoupenci hnutí Pegida si s sebou přinesli celou řadu transparentů. Mezi nimi i jeden, na kterém byla vyobrazena německá kancléřka Angela Merkelová.

Na čtvrtých narozeninách Pegidy v Drážďanech promluvilo několik řečníků. Pozván byl např. krajně pravicový belgický politik Filip Dewinter, který v minulosti složil hold např. padlým vojákům nacistického wehrmachtu, kteří okupovali Belgii. Nechyběl ani bloger a politický aktivista Michael Stürzenberger, velký kritik islámu a odpůrce výstavby mešit v Německu. Pozvánku dostal také novinář a aktivista Götz Kubitschek, který promlouval na shromážděních Pegidy již v roce 2015. Údajně udržuje i styky s politiky Alternativy po Německo.

Nejvýznamnějším hostem byl Tommy Robinson, britský publicista na volné noze a protiislámský aktivista. Robinson popisuje nebezpečí, které představuje islám a konkrétně muslimské gangy fungující ve Velké Británii. Jeho činnost se nelíbí britským úřadům, a tak v letošním roce skončil na několik měsíců ve vězení, než zasáhl odvolací soud.

Nedávno však byl propuštěn a vyrazil na protiimigrační oslavy narozenin Pegidy, kde poskytl exkluzivní rozhovor serveru ParlamentníListy.cz. Prozradil v něm, že jeho poslední pobyt ve vězení byl bez problému, protože byl na cele sám. Při předchozích pobytech ve vězení ho prý muslimové polévali horkou vodou a chtěli ho zabít pro jeho názory.

A kolik procent vězňů tvořili muslimové? Robinson to odhadl na 30 až 50 procent. Statistiky, které uvádějí, že je ve vězeních méně procent muslimů, neříkají podle Robinsona pravdu.

Osobně je prý schopen rozlišit mezi umírněným a radikálním muslimem, dokonce má mezi nepraktikujícími muslimy i několik málo přátel, ale obě skupiny považuje za špatné. Proč? Protože se obě hlásí ke slovům Mohameda. „Mohamed byl násilník, vrah a pedofil,“ řekl doslova Robinson.  

Důrazně odmítl, že by byl rasistou. Robinson zdůraznil, že má celou řadu přátel tmavé pleti, většinou jde o Jamajčany, a přestože nepochybuje, že mezi stoupenci hnutí Pegida jsou i nějací rasisté, většina účastníků dnešní demonstrace rasisty nejsou, věřil Robinson.

Publicista Robinson si prý všímá i toho, že se mu jak z Německa, tak z České republiky dostává podpory od některých lidí. Požádal je, aby ve svých zemích nedopustili to, co už se stalo v Británii. Aby nedopustili rozmach islámských gangů.

Stojí za zmínku, že se na kace Pegidy objevilo také několik Čechů. Dorazil např. David Rath.

Po čtvrté hodině odpoledne se demonstrace nachýlila ke svému konci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Vít Hassan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…