Velká válka Pospíšila s Hřibem. V pražské koalici je prý mimořádně „veselo“

24.01.2020 8:53

Rozepře v pražské koalici pokračují. Na čtvrtečním zastupitelstvu se TOP 09, která je součástí rady v rámci Spojených sil pro Prahu, spojila hned ve dvou zásadních otázkách s opozicí proti primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti). Týkaly se návratu mariánského sloupu na Staroměstské náměstí a zakázky Dopravního podniku (DPP) za 14,6 miliardy bez výběrového řízení. Šéf pražské TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že by si přál konec náměstka pro dopravu Adama Scheinherra (Praha sobě), informuje server Echo24.cz.

Velká válka Pospíšila s Hřibem. V pražské koalici je prý mimořádně „veselo“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

Na čtvrteční zastupitelstvo přišla opozice s tématem zakázky DPP na servis souprav metra za 14,6 miliardy korun, kterou podnik zadal bez veřejné soutěže firmě Škoda Transportation. K opozici se přidala TOP 09 a zařadila s nimi bod na jednání. Dát někomu několik miliard korun bez výběrového řízení je naprosto netransparentní. Tohle šlo úplně mimo rozhodování politiků ve městě,“ uvedl Pospíšil.

Náměstek pro dopravu Scheinherr by měl podle Pospíšila vyvodit odpovědnost a možná odejít. „Za mě osobně si myslím, že by z toho měla být vyvozena odpovědnost. Minimálně odchod ředitele dopravních podniků a zároveň si myslím, že by Praha sobě měla případně vyvodil politickou odpovědnost pana Scheinherra,“ uvedl s tím, že to považuje za velký problém.

„To není útok na koaličního partnera, ale tohle už vážně není sranda. Pro mě je politická odpovědnost pana Scheinherra v tomhle mimořádná a jednoznačná. Měl by podle mě odejít,“ uvedl Pospíšil. Sám Scheinherr podle svých slov žádné své pochybení nevidí. 

Kromě toho pražská TOP 09 na čtvrtečním zastupitelstvu prosadila návrat mariánského sloupu na Staroměstské náměstí. Proti tomu se v loňském roce zásadně stavěl jejich koaliční partner, primátor Zdeněk Hřib. Loni v létě nechal strážníky blokovat místo, kde sloup stál, aby ho tam nemohl nikdo postavit.

Zastupitelé ale ve čtvrtek odvolali dřívější zamítavé stanovisko města, kvůli kterému sochař Petr Váňa nezískal finální povolení k umístění sloupu. Návrh předložil Jan Wolf (KDU-ČSL) spolu s Jiřím Pospíšilem a Janem Chabrem (oba TOP 09). Hlasování bylo velmi těsné, zastánci mariánského sloupu potřebovali minimálně 33 hlasů a získali jich 34.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Jan Veleba byl položen dotaz

České potraviny

Dobrý den, dnes jsem vyslechla v rádiu zprávu, že zemědělci v Oseku u Rokycan musí nechat ležet ladem 100 ha půdy. Copak není možné, aby spojili síly čeští zemědělci, výrobci potravin z českých surovin, ovocnáři, zelináři a český svaz spotřebních družstev a prodávali se české produkty v českých obch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

14:10 „Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

Slova bývalého moderního pětibojaře a olympijského vítěze Davida Svobody o tom, že Rusko možná není …