Velvyslanci by podle Zemana měli dělat ekonomickou diplomacii

30.08.2017 21:13

Prezident Miloš Zeman vyzval při dnešním setkání české velvyslance v zahraničních zemích, aby se zaměřili na ekonomickou diplomacii. Varoval před příchodem další ekonomické krize. Diplomatům řekl, ať si nehrají na tvůrce světové politiky, ale starají se o drobnou trpělivou černou práci, kterou mají v popisu práce. V projevu se také postavil za Visegrádskou skupinu (V4 – ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko) či setrvání jednotek NATO v Afghánistánu.

Velvyslanci by podle Zemana měli dělat ekonomickou diplomacii
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Zeman před diplomaty, kteří se do Prahy sjeli v pondělí na každoroční týdenní schůzku, chválil spolupráci mezi svou kanceláří a vládou. Dalším pozitivem pro diplomacii je podle něj současná dobrá ekonomická situace. „Já bych apeloval na velvyslance, aby udělali maximum pro to, aby byla dobrá i v budoucnu, protože občas dostáváme signály, že opět přijde velká ekonomická krize, dokonce větší než ta v roce 2008,“ řekl Zeman a odkázal na japonského premiéra Šinza Abeho.

Ekonomická diplomacie se má podle Zemana projevovat pomocí českým exportérům, aby se prosadili na zahraničních trzích, a podporou toho, aby případný přebytečný kapitál ze zahraničí směřoval do Česka. „Ale bohužel někteří velvyslanci si hrají spíše na tvůrce světové politiky. Chtěl bych upozornit, že to dokážu pochopit u velmoci. Ale u malé či střední země jako ČR to působí naprosto směšně,“ uvedl.

Zeman pravděpodobně narážel na krok velvyslance v Pekingu Bedřicha Kopeckého, který v půlce února podepsal dopis diplomatů z několika západních zemí. Čínu v něm vyzvali k dodržování lidských práv. Lidové noviny tehdy informovaly, že Zemana překvapilo, že o Kopeckého kroku nevěděl, i když má jinak vztahy s Čínou plně pod kontrolou. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nebyl dopis konzultován. Zeman dnes neadresně uvedl, že podobné kroky spíš zhoršují vztahy s danou zemí.

Prezident také kritizoval snižování důležitosti V4. Uskupení přirovnal k Beneluxu či Severské radě, ve které se sdružují země severní Evropy. „Je to užitečné uskupení, které může uvnitř EU přispět k českým zájmům,“ řekl. Za klíčový zájem ČR pak označil otázku migrace. Pokud se podle něj země vzdá práva rozhodovat o tom, koho přijme na své území, přichází o suverenitu. Migraci z muslimských zemí v té souvislosti označil za kulturně nekompatibilní. „Jsem ochoten čelit obviněním z rasismu a xenofobie,“ dodal.

Na Pražském hradě dnes krátce promluvil i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zemanovi poděkoval za vzájemnou komunikaci. Řekl, že si nedovede představit úspěšnou politiku České republiky, kdyby spolu nebyli schopni mluvit. „Nic není samozřejmost, že se nám to daří. Že se dokážeme bavit o takových věcech, jako jsou velvyslanci,“ řekl a dodal, že si váží, že se jsou schopni dohodnout. Lidové noviny přitom v pondělí uvedly, že se Zeman snaží na post velvyslance v Jižní Koreji protlačit bývalého ministra dopravy Gustava Slamečku. Když byl odmítnut, prezident naopak zablokoval nominaci lidoveckého náměstka ministra zahraničí Václava Kolaju na velvyslance ve Vatikánu a požaduje, aby vláda požádala o agrément pro jeho bývalého šéfa protokolu Jindřicha Forejta, napsaly Lidové noviny. Forejt je ale údajně pro Vatikán po aféře s kompromitujícím videem nepřijatelný.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…