Velvyslanectví není jen o recepcích, varuje Svoboda Klausovou

28.03.2013 23:00

Podle bývalé slovenské velvyslankyně v Rakousku a Rusku Magdy Vašáryové je dosazení Lívie Klausové na post velvyslankyně na Slovensku možné. Optimistický je také expředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, který ale vidí možný problém v politickém rozhledu, který by měla Klausová mít. Oba byli hosty čtvrtečních Událostí, komentářů.

Velvyslanectví není jen o recepcích, varuje Svoboda Klausovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cyril Svoboda

"Paní Livie Klausová by svůj post zvládla. Vidím tam ale jiné problémy. Velvyslankyně je úřednicí a musí striktně obhajovat postoj svého prezidenta a vlády," říká Vašáraová a naráží na téma evropské intergace, kterou by měla velvyslankyně obhajovat. Vyjímky ve způsobu zvolení pak podle Svobody existují. "Ale kdo má být velvyslancem, musí ovládat protokol, etiketu, ale také musí hodně rozumět zahraniční politice, politice severoamerické aliance. To chce velkou znalost, není to jen o tom pořádat recepce," naráží na možné problémy Svoboda.

"Bylo by to zvláštní, kdybychom měli za velvyslance člověka, který je proti euru. Velvyslankyně nesmí zastávat své osobní názory," dodává Svoboda. "Podobnou situaci jsem již zažil. Například prezident Klaus mi naznačil dva kandidáty, které jsem přidal na seznam. Nakonec byli nominováni," dodává. Zároveň je ale podle něj nezvyklé, aby prezident na poslední chvíli stáhnul velvyslance, který měl na Slovensko mířit. Podle Vašáryové by její aktivní role v prezidentské kampani, ve které se vyhranila proti manželce Karla Schwarzenberga, nemohla uškodit. "Určitě to není zásadní překážka. Prezidentské kampaně se nás nějak výrazně nedotkly," dodává.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ane

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…