Vemte si ty feťáky! Hřibovi běží čas. Starostce došla trpělivost

23.07.2021 8:40

Starostka Prahy 5 Renata Zajíčková (ODS), zástupkyně koalice Spolu, se nemilosrdně pustila do pirátského primátora Prahy Zdeňka Hřiba. Dala mu jasně na srozuměnou, že Praha 5 už nebude trpět příval drogově závislých z ostatních pražských městských částí. Je konec!

Vemte si ty feťáky! Hřibovi běží čas. Starostce došla trpělivost
Foto: ods.cz
Popisek: Renáta Zajíčková

Drogově závislí žijí v každém městě a starostka Prahy 5 Renata Zajíčková na sociální síti upozorňuje, že v hlavním městě se až příliš mnoho drogově závislých stahuje do páté městské části. Starostka to ale nehodlá nechat jen tak.

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 17937 lidí

„Policisté v civilu u Anděla monitorují trh s drogami a probíhají preventivní protidrogové zátahy. A pokračovat budeme nejen tady, ale i v dalších problémových lokalitách po Praze 5. Spolupráci přislíbili jak ředitel našeho krajského ředitelství policie Tomáš Lerch, tak šéf pražských strážníků Eduard Šuster. Nebude to sice hned, ale ze Smíchova Sherwood nebude,“ poznamenala v narážce na park u Hlavního nádraží v Praze.

Upozornila, že dvě ze tří kontaktních center pro drogově závislé v hlavním městě se nacházejí na Praze 5. V české metropoli žije asi 1,2 milionu obyvatel a Zajíčková připomněla, že podle odborníků by mělo na na každých 100 tisíc obyvatel fungovat jedno takové krizové centrum pro drogově závislé. Praha toto doporučení nesplňuje a starostka už odmítá dělat z Prahy 5 otloukánka zbytku hlavního města.

„Proto jsem na jaře prohlásila, že Pětka už se nebude starat o drogově závislé z celé Prahy a vyzvala magistrát k „síťování". Více nízkoprahových zařízení po Praze znamená menší koncentraci uživatelů drog v jednom místě. Méně problémů, více prevence. A také kvalitnější sociální služby s větší pravděpodobností, že tito lidé konečně opustí závislost i ulici,“ zdůraznila starostka.

S radním Petrem Lachnitem proto připravila plán, jak situaci řešit. Tento plán zahrnuje preventivní zátahy policie v problémových lokalitách, ukotvení stálé hlídky strážníků na Andělu, monitoring trhu s drogami prováděný policisty v civilu, zvýšenou přítomnost policistů v rizikových ulicích, ale současně městská část spolupracuje s nízkoprahovými centry a důrazně žádá nejvyšší vedení hlavního města, aby se kontaktní místa pro drogově závislé rozprostřela po celé Praze.

Tohle všechno však podle starostky ani tak nestačí.

Na září se proto rozhodla svolat jednání k celé situaci, kterého se účastní i odborníci na problematiku drogově závislých, obyvatelé nejvíce postižených ulic i politici z jiných částí Prahy. Chce také vědět, co si o situaci na Praze 5 myslí lidé a požádala je o vyjádření.

„Věřím, že otevřená diskuze v odborné rovině za přítomnosti veřejnosti pomůže nejen shodnout se na řešení, ale hlavně sestavit plán, který Praha koordinovaně a urychleně zrealizuje. Díky všem, kteří mě v tomto podporujete,“ uzavřela starostka z ODS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já vás nečtu. Jarda Jágr smetl kavárnu tvrdou ranou

8:35 Já vás nečtu. Jarda Jágr smetl kavárnu tvrdou ranou

Deník Sport přinesl informaci, že šéf českého hokeje byl agentem StB. Bývalý hokejový brankář Domini…