Věří mu stěží každý pátý. Macron je na tom uprostřed vzpoury Francouzů stejně jako v Česku Gazdík

07.12.2018 21:36

Z výsledků dotazníkového šetření výše důvěry v politiky, dle twitterového účtu Europe Elects, vyplývá, že současná důvěra ve francouzského prezidenta Emmanuela Macrona činí pouhých 18 %. Nedůvěra v něj dosáhla až 76 % a narostla o 7 %. V České republice bychom mohli Emmanuela Macrona popularitou přirovnat k politikům, jakými jsou předseda hnutí Starostové a nezávislí a zastupitel Zlínského kraje Petr Gazdík nebo bývalý statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola.

Věří mu stěží každý pátý. Macron je na tom uprostřed vzpoury Francouzů stejně jako v Česku Gazdík
Foto: Hans Štembera
Popisek: Setkání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s Milošem Zemanem na Pražském hradě
reklama

Průzkum byl proveden na vzorku 1006 lidí. 

Původní zdroj ZDE.

Takto nízká důvěra v Macrona, jež se neustále strmě propadá, může být zapříčiněna současným děním ve Francii. Ve Francii již třetím týdnem od 17. listopadu trvají masové protivládní protesty, organizované Hnutím žlutých vest. Tyto protesty odstartovalo chystané uvalení daně na pohonné hmoty. Ze zprvu pokojných protestů, kdy lidé blokovali výjezdy z rafinerií a silnice, se situace změnila v ostré střety demonstrantů proti policii. Situace se začala vyhrocovat především po rozhodnutí policie zablokovat demonstrantům vstup na Champs Élysées. 

Anketa

Jste hrdí na Armádu České republiky?

12%
78%
hlasovalo: 9932 lidí

Z původních protestů proti zavedení daně z pohonných hmot se po prohlášení francouzského premiéra Edouarda Phileppeho, že „se od daně upouští, pokud jde o rozpočet na rok 2019“, stala snaha ukázat celkovou nespokojenost s francouzskou vládou. Protesty od středy 5. prosince, kdy k tomuto prohlášení došlo, však vůbec neustaly a přelily se na nespokojenost občanů vůči dalším vládním ekonomickým reformám a proti rostoucím životním nákladům. K demonstrantům se připojili i členové krajní levice a pravice a o víkendu provázela protesty velká míra násilí. Do středy si protesty vyžádaly přes 900 zraněných. K protestům se během dnešního dne začali připojovat i studenti a dle francouzských médií bylo zadrženo přes 700 mladých lidí při střetech s policií. Studentský svaz k protestům vyzval z důvodu plánované reformy maturit, středních škol a mechanismu nástupu na vysoké školy. Protesty vyostřují i záběry z města Mantes-la-Jolie, které dnes zveřejnil list Le Monde, na nichž je viděno mnoho studentů, kteří jsou příslušníky policie nuceni klečet na zemi před školou s rukama za hlavou. 

Fotogalerie: - Kus Afriky na pobřeží Francie

V Calaiském migrantském slumu zvaném džungle
V Calaiském migrantském slumu zvaném džungle
V Calaiském migrantském slumu zvaném džungle
V Calaiském migrantském slumu zvaném džungle
V Calaiském migrantském slumu zvaném džungle
V Calaiském migrantském slumu zvaném džungle

Současné protesty ve Francii jsou zřejmě nejhorší od roku 1968. V sobotu se opět očekávají další demonstrace a vláda se rozhodla nasadit 89 tisíc příslušníků pořádkových složek, z toho 8000 jich bude nasazeno v Paříži, kde budou mít k dispozici i 12 obrněných transportérů. Vzhledem k očekávanému vyostření situace zavřeno zůstane i mnoho obchodních center a turistických míst včetně Eiffelovy věže. 

Původní zdroj ZDE.

Původní zdroj ZDE.

Důvěra v Emmanuela Macrona, je nyní, dle dat dostupných na serveru YouGov, o mnoho menší než například v německou kancléřku Angelu Merkelovou, jež má v současnosti důvěru vyšší než 28 % a negativní názor na ni má pouze asi 33 % respondentů. Lépe si vede i americký prezident Donald Trump s 20% důvěrou, negativní názor na něj ale zastává až 68 % lidí. Naopak nižší důvěru než Macron mají z významných světových politiků například ruský prezident Vladimir Putin s 13 % či bývalý italský premiér Silvio Berlusconi s 9 %. Nedůvěrou se s 76 % procenty může Macron rovnat snad jen s vůdcem KLDR Kim Čong-unem, který dosáhl na 75 %.

V České republice lidé nejvíce mezi představiteli parlamentních stran důvěřují premiéru Andreji Babišovi (40 %), předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (33 %) a předsedovi hnutí SPD Tomiu Okamurovi (31 %). Naopak největší nedůvěru vyjádřili čeští občané v Pavla Bělobrádka a v Tomia Okamuru (60 %), třetí skončil Vojtěch Filip (58 %), čtvrtý Andrej Babiš (55 %) a pětici uzavírá Jaroslav Faltýnek (53 %). Průzkum zveřejněný Centrem pro výzkum veřejného mínění se konal mezi 3. až 15. listopadem a zúčastnilo se jej 1104 respondentů.

Původní zdroj ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: red
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

18:43 Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

REPORTÁŽ „Vůbec neberu Číně ten obrovitý pokrok. To byl největší ekonomický pokrok v historii lidstv…