Věro, díky za vše. Budeš nám chybět, píše František Laudát. No a Jiří Ovčáček...

31.08.2016 9:13

„Svobodná. Svá. Slavná. Silná. Věra Čáslavská.“ Takto se k úmrtí nejúspěšnější české olympioničky všech dob vyjádřil mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Není samozřejmě jediným, kdo připomněl její význam pro dějiny naší země.

Věro, díky za vše. Budeš nám chybět, píše František Laudát. No a Jiří Ovčáček...
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

V úterý večer zemřela po vleklém boji s rakovinou slinivky někdejší československá reprezentantka v gymnastice a později předsedkyně Českého olympijského výboru a poradkyně prezidenta Václava Havla Věra Čáslavská. Její úmrtí vyvolalo mezi mnohými vlnu smutku a čekat na sebe nenechaly kondolence. Jako jeden z prvních přispěl předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.

„Jen málokdo se o propagaci naší země zasloužil tolik, co ONA. Jen málokdo si stál za ideály svobody tak nepochybně jako ONA. Sněmovna jistě uctí její památku minutou ticha,“ věří poslanec. „Věro, díky za vše. Budeš nám chybět,“ uzavřel s vyjádřením upřímné soustrasti.

Na Facebooku se vyjádřil i Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta republiky Miloše Zemana. Čáslavská přitom v přímé prezidentské volbě v lednu 2013 podpořila jeho soupeře Karla Schwarzenberga a prezidenta několikrát kritizovala. Ovčáček po její smrti uvedl, že Čáslavská byla „svobodná, svá, slavná a silná“.

Čáslavská byla sedminásobnou olympijskou vítězkou v gymnastice, nejúspěšnější olympioničkou našich dějin. Po roce 1990 se angažovala i v politice, pracovala jako poradkyně prezidenta Václava Havla a později řídila Český olympijský výbor.

Během své sportovní kariéry si získala sympatie nejen svými výkony, ale i svými postoji během olympijských her v Mexiku 1968, které se konaly několik týdnů po událostech 21. srpna. Známý je její „tichý protest“ při sovětské hymně hrané její soupeřce.

František Laudát na Facebooku:
Dnes ráno jsem se dověděl o úmrtí Věry Čáslavské. Jen málokdo se o propagaci naší země zasloužil tolik, co ONA. Jen málokdo si stál za ideály svobody tak nepochybně, jako ONA. Sněmovna jistě uctí její památku minutou ticha. Věro, díky za vše. Budeš nám chybět. Upřímnou soustrast všem blízkým.

Jiří Ovčáček na Facebooku:
Svobodná. Svá. Slavná. Silná. Věra Čáslavská.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Žhavé vysílání: Umělec Jan Kraus nakousl politiku. „Víš prd“, odpověděli mu

10:04 Žhavé vysílání: Umělec Jan Kraus nakousl politiku. „Víš prd“, odpověděli mu

Kardinál Duka prohrál soudní spor a brněnské divadlo se mu nemusí omlouvat za hru s muslimkou znásil…