Větší problém než výše poslaneckých platů je jejich neprůhlednost, padlo v ČT

27.11.2014 22:44

Spor o platy politiků pokračuje. Ve čtvrtečních Událostech, komentářích o nich hovořili předseda sněmovního výboru pro sociální politiku Jaroslav Zavadil (ČSSD) a kariérní poradce Dalibor Špok. Bylo by v pořádku navýšení platů politiků o 3 procenta, 14 procent nebo 26 procent? Bývalý odborářský šéf Zavadil chce, aby byli poslanci za řádnou práci řádně zaplaceni. Špok prohlásil, že platy poslanců jsou spíše neprůhledné než vysoké.

Větší problém než výše poslaneckých platů je jejich neprůhlednost, padlo v ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Projednávání novely daňového zákona, zvláštěpak zavedení třetí snížené sazby DPH

„Každá dohoda se má plnit, i o Vánocích i před Vánocemi," uvedl k tématu Zavadil, který se těmito slovy odkazoval k dohodě jdoucí napříč sněmovnou o navýšení platů politiků o více než 14 procent. Obratem ale dodal, že on sám měl představu o navyšování platů jinou.

Platy jsou neprůhledné

„V prvé řadě je potřeba se zeptat, jakou chceme do budoucna sněmovnu. Chceme sněmovnu, kde budou poslanci sedět na více židlích, nebo chceme sněmovnu, kde bude poslanec zapojen na sto procent," pokračoval. Pakliže chceme poslance pracující na sto procent, měli bychom jejich sněmovní výkon také ocenit. Podotkl, že někdejší pravicová koalice s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) prosadila například zdanění náhrad. „To je třeba také říct," uvedl. Koalice prý bude teď hledat kompromis někde pod 14 procenty.

Špok má za to, že není problém ani tak ve výši platů, jako spíše v jejich průhlednosti. Bylo by lepší, kdyby poslanec dostával jednu částku a z té si platil i asistenty či asistentky, kancelář a podobně. Současný systém je podle jeho názoru poměrně neprůhledný. Svou roli zde pak hraje i členství ve výborech sněmovny. Pokud tedy chceme hovořit i o platech poslanců, měli bychom znát jejich konkrétní výši.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zrušte poplatky pro ČT, udeřil prezident Zeman. A vyslal varování EU

4:42 Zrušte poplatky pro ČT, udeřil prezident Zeman. A vyslal varování EU

Z PROFILU Prezident Miloš Zeman opět zodpověděl dotazy, které mu přímo položili čtenáři Parlamentníc…