Většina Prahy 6 vaši stranu nevolila, nedělejte si monopol na názor občanů! Konečná to vytmavila Kolářovi. Veřejně

31. 8. 2019 8:27

Komunistická europoslankyně Kateřina Konečná se rozhodla zaslat otevřený dopis starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi (TOP 09). Důvodem je celá situace kolem sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva.

Většina Prahy 6 vaši stranu nevolila, nedělejte si monopol na názor občanů! Konečná to vytmavila Kolářovi. Veřejně
Foto: Repro Youtube
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná
reklama

„S údivem sleduji v posledních dnech Vaše vyjádření k poškozování cizí věci, tedy k vandalismu na soše maršála Ivana Stěpanoviče Koněva na náměstí Interbrigády na Praze 6 - Bubenči. Zřejmě vůbec nechápete svou roli starosty jako zástupce všech občanů se starostí o majetek obce a její dobrou pověst. Koneckonců Vaši stranu ani nevolila většina obyvatel Prahy 6, abyste si dělal monopol na názor občanů. Je ostudou, že necháváte řádit pár vandalů na soše, kterou sice nemusíte milovat, ale měl byste ji respektovat jako připomenutí historie a to nejen Prahy, ale celé České republiky. Pod stejnou logikou nesouhlasu by někdo mohl poškodit lavičku Václava Havla nebo sochy jiných historických osobností,“ poznamenala Konečná ve svém dopise.

„Opravdu si myslíte, že je vhodné ponechat vandalům, aby si vyřizovali své politické názory přes sochy na náměstích? Vrcholem všeho, že místo očištění pomníku jste nechal sochu maršála Koněva zakrýt prý jako ochranu před vandalismem. Nelze to chápat jinak než jako tichý souhlas s vandaly. Vandalismu je třeba čelit a ne se před ním skrývat,“ uvedla.

„Dovolím si připomenout, že nebýt Rudé armády a maršála Koněva, nebyl byste tady s největší pravděpodobností ani Vy a pokud ano, zcela jistě bychom nemluvili česky. Možná by se Vám to líbilo, mně teda rozhodně ne. Vyzývám Vás proto, postavte se k tomu čelem a řádně se starejte o Vám svěřený majetek a neplivejte na odkaz obětí osvobozujících naši vlast,“ uzavřela.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyne - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Anketa

Myslíte, že vláda ANO + ČSSD s podporou KSČM vydrží na tomto půdorysu až do roku 2021?

90%
hlasovalo: 9527 lidí
Radnice Prahy 6 včera zakryla sochu sovětského maršála Ivana Koněva stojící na náměstí Interbrigády. Nechala kolem ní postavit lešení a pokryla ho plachtou. Důvodem je snaha ochránit pomník před vandaly, řekl ČTK mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. Odpoledne plachtu z lešení strhl aktivista Jiří Černohorský, radnice ji vpodvečer nechala na místo vrátit. Ruské velvyslanectví označilo jednání radnice za „opakované zneuctění památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa“. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) dostal policejní ochranu, protože kvůli postupu radnice dostával vyhrůžky fyzickou likvidací.

Pomník je delší dobu předmětem sporu s Ruskou federací. Šestá městská část navrhuje jeho přesun na nedalekou zahradu ruského zastupitelského úřadu.

Plachta byla zpět na lešení namontována před 17:00. Na místo podle Šrámka dorazí také firma, která pomník vyčistí od červené barvy, kterým ho někdo minulý týden polil. „Lešení kolem sochy Koněva není hurá akce, naopak má vícero účelů, všechny ji mají chránit. Socha i podstavec potřebují odbornou prohlídku. Na místo míří antigraffiti specialisté, kteří sochu ještě dnes prohlédnou. Jako jedno z dalších opatření zvažujeme i antigraffiti nátěr,“ uvedla radnice na facebooku. Kvůli stržení plachty radnice požádala o zvýšenou ochranu strážníky. Večer mluvčí radnice uvedl, že starosta Kolář dostal kvůli eskalaci dění kolem sochy policejní ochranu. „Chodily mu nenávistné e-maily a zprávy na facebook vyhrožující fyzickou likvidací,“ napsal Šrámek ČTK.

„Dnešní činy městských úřadů, jakož i jejich otevřené schválení nedávného aktu vandalismu názorně demonstruje, že pomník potřebuje ochranu především před samotným vedením Prahy 6,“ uvedlo na svém facebookovém profilu ruské velvyslanectví.

Případ stržení plachty řeší policisté. „Zabýváme se tím. Muž byl předveden na služebnu k podání vysvětlení. Věc řešíme zatím bez konkrétních závěrů,“ řekl ČTK mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pomník byl v minulosti několikrát poškozen, naposledy byl polit minulý týden červenou barvou. Ruské velvyslanectví tehdy ostře odsoudilo pomalování pomníku a označilo to za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády. Ruské ministerstvo zahraničí pak kvůli kauze povolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě a vyjádřilo důrazný protest proti zhanobení pomníku. Česká diplomacie sdělila, že nemůže do věci samosprávy zasahovat.

Socha bude podle mluvčího Prahy 6 zakryta do doby, než se rozhodne, co s ní dál. O jejím osudu budou jednat 12. září zastupitelé Prahy 6. Kolář sochu v uplynulých dnech nabídl ruskému velvyslanectví, aby ji umístilo do své zahrady. Podle Šrámka zatím ambasáda radnici vyjádření k nabídce neposlala. Ruský zastupitelský úřad je od sochy vzdálen vzdušnou čarou jen asi 1,3 kilometru.

Praha 6 loni k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila u sochy tabulku s doprovodným textem. Popisuje roli Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi i v roce 1968, kdy údajně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem sovětských vojsk do Československa. Ruská ambasáda v ČR v uplynulých dnech uvedla, že vandalský čin zavinila i radnice Prahy 6 tím, že na něj tabulku umístila.

Koněv (1897-1973) byl odveden do armády za první světové války. Po bolševické revoluci se dal do služeb nového komunistického Sovětského svazu. V padesátých letech se stal hlavním velitelem spojených ozbrojených sil členských států Varšavské smlouvy.

Koněvova socha v nadživotní velikosti byla odhalena 9. května 1980 a je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

20:12 Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

Miroslav Kalousek (TOP 09) po dvaadvaceti letech složil poslanecký mandát. Ve Sněmovně chce dát pros…