Většina Romů nezneužívá sociální dávky, tvrdí šéf vládní agentury

07.06.2012 7:51

Sociálně nepřizpůsobiví občané, respektive Romové, převážně nezneužívají sociální dávky. Deníku Právo to řekl šéf vládní Agentury pro sociální začleňován Martin Šimáček. Obecní úředníci prý dávky Romům dokonce odebírají, i když žadatelé skutečně potřebují pomoc v nouzi.

Většina Romů nezneužívá sociální dávky, tvrdí šéf vládní agentury
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Šimáček

Podle Šimáčka je problematika zneužívání dávek výrazně nafouknutá. „Přitom dávky sociální podpory a dávky pomoci v hmotné nouzi tvoří z celkového objemu sociálních transferů jen malou část. A jen velmi malá část z těchto dávek je teoreticky zneužitelná,“ uvedl Šimáček v Právu.

Restrikce v dávkách zvyšuje pouliční kriminalitu

Šéf Agentury pro sociální začleňování také varuje, že restrikce v dávkách vedou k nárůstu kriminality. Před dvěma lety ještě člověk mohl celkem dobře žít ze sociálních dávek. Díky zrušení sociálního příplatku už to ale není možné.

„Ve druhé polovině roku 2011 obce na Šluknovsku přistoupily k plošné restrikci mimořádné okamžité pomoci, což ovšem nepřímo může přispívat i ke zvyšování drobné kriminality,“ vysvětlil Šimáček.

Také se mu nelíbí, že některým rodinám jsou dávky odebírány neurvale. Některé dávky jsou prý odebírány bez znalosti situace lidí.

Vláda se snaží budit dojem, že se zneužíváním dávek úspěšně bojuje

Informace pocházejí z terénní analýzy. S tou ale nesouhlasí ústecká hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD). Vláda prý jenom látá díry a snaží se vzbudit dojem, že se zneužíváním dávek úspěšně bojuje.

Narůstající pouliční kriminalitu by prý vyřešil postup „třikrát a dost“. Za tři drobnější krádeže by byl pachatel odsouzen do vězení. V těch ovšem podle deníku Právo není místo.

Vaňhová také míní, že Agentura pro sociální začleňování přispívá ke zneužívání dávek. Občanům, kteří žijí ze sociálních dávek, prý radí, jak obcházet stát. Poradci by ale měli spíše dohlížet na správnou školní docházku dětí a využívání dávek k správným účelům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…