Většina krajských organizací STAN chce dát lidovcům košem

25.07.2017 15:02

Většina krajských organizací hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se kloní k tomu, aby hnutí šlo do voleb samostatně a nepřijalo nabídku vstoupit na kandidátní listiny KDU-ČSL. ČTK to dnes řekl předseda STAN Petr Gazdík. Zdůraznil, že konečné rozhodnutí ve věci bude mít celostátní výbor STAN, který bude jednat dnes odpoledne.

Většina krajských organizací STAN chce dát lidovcům košem
Foto: KDU-ČSL, STAN
Popisek: Logo koalice Lidovců a Starostů

Gazdík uvedl, že žádný z krajů se nekloní k variantě, že by Starostové na podzim do Sněmovny vůbec nekandidovali. „Zůstávají dvě varianty – buď přijmout nabídku KDU-ČSL a jít na jejich kandidátky, nebo postupovat samostatně. Momentálně se většina krajů kloní spíše k té variantě postupovat samostatně, ale definitivně o tom rozhodne celostátní výbor,“ řekl. Celostátní výbor bude jednat od 15:00, výsledky by měli Starostové představit po 18:00.

STAN reaguje na rozhodnutí lidovců z minulého týdne změnit formu spolupráce. KDU-ČSL chce, aby místo dříve dohodnuté volební koalice vyslali Starostové své zástupce na lidovecké kandidátky. Znamenalo by to snížení volebního prahu pro vstup do Sněmovny z deseti na pět procent. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek přitom uvedl, že by v případě spolupráce zůstal zachován společný program obou uskupení i podoba kandidátních listin, na kterých mají Starostové lídry v šesti krajích a druhá místa v osmi krajích.

Ve STAN ale zaznívají hlasy, že nová forma spolupráce by nebyla rovnoprávným partnerstvím, a proto by bylo lépe s lidovci společně nekandidovat.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Gazdík dnes uvedl, že pokud by se Starostové rozhodli jít do voleb samostatně, chtěli by oslovit 250.000 voličů, kteří jim dali hlas loni v krajských volbách. „Což je těch pět procent v celostátních volbách, které bychom v takovém případě potřebovali,“ řekl Gazdík. Samostatnou kandidaturu STAN je připravena podpořit i desítka regionálních stran, které s lidovci a STAN v dubnu podepsaly smlouvu o spolupráci. „Jejich podpora platí i pro případ samostatné kandidatury hnutí STAN do voleb,“ řekl dnes Gazdík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Bordel v Chanově. Lidé hází odpadky přímo z oken, raději se nedívejte

18:06 FOTO Bordel v Chanově. Lidé hází odpadky přímo z oken, raději se nedívejte

Hromadící se odpadky pod okny domů v Chanově jen tak nezmizí. Mostecké technické služby se na zkoušk…