Většina lidí nestojí o evropské občanství, ukázal průzkum

09.05.2013 14:55

Průzkum společnosti STEM ukázal, že dvě třetiny českých občanů cítí sounáležitost s Evropou, ale pouze devětatřicet procent z nich by vedle českého občanství uvítalo i občanství evropské. Hlásí se k němu především vzdělanější lidé. Z hlediska voličské přízně jde spíše o voliče pravice.

Většina lidí nestojí o evropské občanství, ukázal průzkum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Hradě zavlála vlajka EU za účasti Zemana a Barrosa
reklama

„STEM sleduje tuto otázku od roku 2005. Tehdy, krátce po našem vstupu do Evropské unie, mělo pocit sounáležitosti s Evropou téměř 80 % našich občanů. Stejných hodnot dosahoval pocit sounáležitosti v době našeho předsednictví Evropské unii počátkem roku 2009. Od té doby se pocit evropanství mírně oslabil, od roku 2011 se podíl lidí pociťujících sounáležitost s Evropou nemění,“ stojí ve zprávě.

O občanství více stojí voliči pravice a ženy

Podobně poklesl i počet lidí, kteří by stáli o evropské občanství. V roce 2005 o něj v průzkumu projevilo zájem 46 procent dotázaných, dnes je to jen 39 procent. I tady platí, že o evropské občanství stojí spíše voliči pravice. Není bez zajímavosti, že o ně více stojí ženy.

Stojí za pozornost, že se již dlouhá léta nemění jeden trend. Sounáležitost s Evropou cítí spíše voliči pravice než levice, na politické scéně je to ale spíše naopak. Z hlediska vzdělání platí, že proevropsky jsou naladěni vzdělanější lidé.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

7:30 Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

Začátek kampaně na Hrad. Tak vidí nejeden komentátor či politik odchod Miroslava Kalouska z Poslanec…