Víc peněz umělcům, vybojovali odboráři. A vysvětlili, proč je to dobře

08.03.2016 13:42

Zpráva o tom, že Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) bude žádat růst platů zaměstnanců v kultuře minimálně o deset procent rozproudila zajímavou diskusi na facebookovém profilu ČMKOS.

Víc peněz umělcům, vybojovali odboráři. A vysvětlili, proč je to dobře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

Odbory na sociální síti sdílely informaci, že platy pracovníků v kultuře, kterých je kolem 6500, jsou i po nedávném čtyřprocentním navýšení stále zhruba 2500 Kč pod celostátním průměrem.

Odbory mají obavy o českou kulturu

Podle ministra kultury Daniela Hermana činil v roce 2014 průměrný plat v příspěvkových organizacích v kultuře 22 081 korun, loni 23 761 korun. Průměrná mzda v ČR ve třetím čtvrtletí minulého roku činila 26 072 korun.

Šéf ČMKOS Josef Středula uvedl, že odbory mají kvůli nízkým platům v resortu velké obavy o českou kulturu. Uklidňuje ho ale prý snaha ministerstva navýšit rozpočet pro kulturu v příštím roce o 3,5 miliardy korun proti letošnímu. Jednání o státním rozpočtu ještě nezačala, částka 3,5 miliardy vychází z aproximační strategie přiblížit se v roce 2017 jednomu procentu státního rozpočtu, řekl ČTK Herman.

Platy jsou v některých kulturních organizacích velmi nízké

Středula apeloval na to, aby v případě navýšení rozpočtu MK peníze opravdu šly na mzdy, nikoli třeba jen na zvýšení dotace pro kulturní aktivity. „V oblasti kultury se nepokrytě hovoří o tom, zda by takový požadavek (navýšení platů) neměl být podpořen jinou akcí než jen jednáním,“ uvedl. Platy jsou podle něj v některých organizacích tak nízké, že lidé by kvůli jejich výši dosáhli na sociální dávky.

Na tuto zprávu reagoval na facebookovém profilu ČMKOS Miloš Veselý ironickou poznámkou „aneb jak opět pořádně skřípnout daňové poplatníky“. ČMKOS ale opáčily: „A vy byste pracoval za např. 9500 Kč čistého? Myslíme si, že ne. Bídné mzdy v kultuře jsou zarážející a je nutné to změnit.“ Veselý se ale nedal: „Ne, místo toho bych se soustředil na hledání lépe ohodnoceného zaměstnání... Nikdo ty lidi nenutí k tomu, aby pracovali zrovna v kultuře,“ napsal.

ČMKOS reagovala: „Jsou to lidé, kteří věnují svůj život talentu, který mají, a je i pro nás přece důležité a potřebné využívat kulturní dědictví, které máme, a to ke prospěchu nám všem. Argument, který uvádíte, není v těchto oborech rozhodně na místě.“

Veselý si ale stojí za svým: „A v kterých dalších oborech není argument ekonomické racionality na místě? Povídejte...“ napsal poněkud posměšně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Začalo se to „mydlit“ v Německu: Kurdové a Turci v sobě. Hoří mešity, obchody i kebabárny

9:12 Začalo se to „mydlit“ v Německu: Kurdové a Turci v sobě. Hoří mešity, obchody i kebabárny

Kurdské a turecké čtvrti v Německu začínají připomínat počátek občanské války. Překladatelka a publi…