Více peněz učitelům a kvalitní výuka. Chládek se v rádiu rozpovídal o svých plánech

01.02.2014 17:47

„Nebylo to pro nás vůbec příjemné,“ vzpomínal čerstvě jmenovaný ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) na okamžik, kdy prezident Miloš Zeman vyčetl premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) chyby v návrhu na jmenování ministrů. Chládek byl hostem sobotního dílu rozhlasového pořadu Pressklub na Frekvenci 1.

Více peněz učitelům a kvalitní výuka. Chládek se v rádiu rozpovídal o svých plánech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda výboru Marcel Chládek

Podle Chládka by se takové věci neměly stávat. Připustil však, že nejen Sobotka, ale i jeho úředníci, kteří dokument připravovali, pracovali pod obrovským tlakem, kterému zjevně podlehli. „Zcela jednoznačně je to chyba člověka, co to psal, ten musí nést plnou zodpovědnost,“ myslí si.

Co se týče rezortu školství, který nyní vede, pozitivní změny by se měly začít dle jeho odhadu projevovat od počátku příštího roku.  Zdůraznil, že rozhodně bude bojovat o zvýšení platů učitelů, a proto bude požadovat navýšení rozpočtu o tři až pět miliard korun.

„Učitelé to poznají na výplatní pásce, žáci na vybavení škol,“ podotkl s tím, že postupně by chtěl, aby se více peněz v rezortu pozitivně projevilo i v kvalitě výuky a v přístupu ke vzdělávání jako takovému.

Pouze dlouhodobá změna k lepšímu má smysl

V této souvislosti také zkritizoval své předchůdce za to, že vždy nastoupili do čela ministerstva a okamžitě zrušili vše, co zavedl předchozí ministr. „Tak to ale nefunguje. Dobrý ministr bude ten, jehož nástup do funkce sice žáci a učitelé hned nepoznají, ale postupně pocítí změnu k lepšímu, která bude dlouhodobá,“ nechal se slyšet Chládek.

Prozradil také, že chystá reorganizaci učilišť a středních škol v tom smyslu, že by učiliště, až na výjimky, neměla poskytovat svým studentům možnost získání maturitního vysvědčení, to by měly dle jeho názoru udělovat pouze střední školy. Dále se chce zabývat příliš velkým počtem vysokých škol. „Akreditační komise už nebude povolat obory a školy, které nejsou zárukou kvality,“ uvedl.

Pressklub Frekvence 1 ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman vede džihád proti ČT? Petr Žantovský je ohromen nad argumentací zaměstnance ČT. I nad slovy dalšího novináře, že žijeme ve válce

5:15 Zeman vede džihád proti ČT? Petr Žantovský je ohromen nad argumentací zaměstnance ČT. I nad slovy dalšího novináře, že žijeme ve válce

TÝDEN V MÉDIÍCH Obrovskou porci demagogie vytasil komentátor Vladimír Mertlík při obhajobě akcí Mili…