Viewegh: Proč jsou Češi ospalé pandy, když na Slovensku zuří Gorila

11. 2. 2012 11:33

Česká republika se nachází ve vrcholném stadiu mafiánského kapitalismu, píše ve svém komentáři pro MF DNES spisovatel Michal Viewegh. Východisko nevidí. Na Slovensku vyšly proti zkorumpovaným politikům do ulic desetitisíce lidí. Víme toho snad na politiky o tolik méně než Slováci? hledá spisovatel důvody, proč u nás lidé místo rozhněvaných goril připomínají spíše ospalé pandy.

Viewegh: Proč jsou Češi ospalé pandy, když na Slovensku zuří Gorila
Foto: Facebook
Popisek: Plakát skupiny Kauza Gorila na Facebooku
reklama

„Dobře organizované skupiny zkorumpovaných politiků, státních úřadníků a šéfů polostátních kolosů za pomoci štědře placených právnických kanceláří a karibských poradenských firem zemi za bílého dne systematicky vykrádají,“ uvádí svůj obraz současného stavu ČR známý spisovatel Michal Viewegh.

Tím ale pochmurný obraz v mysli oblíbeného romanopisce nekončí. „O další miliardy ze státního rozpočtu i z dotací Evropské unie přicházíme kvůli pražským, severočeským, jihočeským, středočeským, plzeňským a dalším kmotrům,“ pokračuje ve výčtu neřestí současné české veřejné sféry Michal Viewegh.

Krade se všude a ve velkém

Podle něj se politické strany úspěšně transformovaly ve společnosti s ručením omezeným, které čile obchodují s majetkem státu. Politika byla zprivatizována a na Česko přiléhá nový název: republika na doručitele.

Z parlamentu se politika přesunula podle Viewegha do mafiánsko-stranických kongresů a jakákoliv korupce, zpronevěra a „odklonění“ se odehrává už v takových částkách, jaké si většina lidí nedokáže představit. Do korupčního prostředí je přitom podle Viewegha zapojen celý státní aparát a i soukromý sektor s ním spojený.

Podle spisovatele přitom kdokoliv, kdo se pokusí českou scénu nějak změnit, adresně upozornit na případy korupce a hospodářské kriminality, je včas zdiskreditován, jako se tomu děje v případě Andreje Babiše nebo Libora Michálka.

V Česku by i spis jako slovenská Gorila vyšuměl

Novináři, kteří se snaží zvrátit nejčastější scénář toho, jak probíhají novinové kauzy, tedy ve směru „titulní strana – zapomnění“, jsou podle Viewegha posměšně označováni za šiřitele korupčního porna, a když náhodou unikne nějaká ta nahrávka, tak nehledě na sebenehoráznější obsah je zkoumáno především to, jak mohla uniknout a jak mohla být pořízena.

Jakýkoliv svěží vítr, který se v české veřejné sféře objeví, přitom s sebou podle Michala Viewegha nese závan nejistoty a minulých zklamání. Takový je obraz naší země v očích autora řady bestsellerů, vyznívá přitom stejně, ne-li hůře než ten, který vykreslil známý spis Gorila, který otřásl Slovenskem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pal
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Radši chcípnu na koronu!“ Drsně o Číně. Ze světa i z Česka. Vážné info

11:52 „Radši chcípnu na koronu!“ Drsně o Číně. Ze světa i z Česka. Vážné info

Čína by se měla méně soustředit na propagandu a víc na pomáhání zasaženým zemím, míní expert na Čínu…