Víme, kde může skončit Šlachta. Byla by to sladká pomsta

01.07.2016 12:18

Kam se vrtne dnes definitivně odstoupivší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta? Zatím to není jasné. Ale z některých náznaků je možné stvořit hypotetický plán, kde nakonec neohrožený lovec mafiánů – a po televizním vystoupení v pořadu Jana Krause i televizní star – Šlachta skončí. Není totiž vůbec vyloučeno, že se může na podzim stát šéfem celníků a ve svém životním honu na korupčníky bude pokračovat.

Víme, kde může skončit Šlachta. Byla by to sladká pomsta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta, šéf ÚOOZ

Prázdniny by mohl Šlachta strávit v Nadačním fondu proti korupci, spřízněném s ministrem financí Andrejem Babišem. Ostatně tuto alternativu zmínil bývalý šéf civilní rozvědky a šéf správní rady fondu miliardáře Karla Janečka Karel Randák v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. „Uvažovali jsme, jak bychom mohli Roberta Šlachtu podpořit. Byli bychom rádi, kdyby s námi on i další chtěli spolupracovat. Pokud mají takové myšlení, jaké mají, pokud mají motivaci, aby se to prostředí, které prezentují právě politici, dostalo do normálních kolejí, je to v podstatě stejná motivace, jakou má Nadační fond proti korupci. To byl jejich cíl a to je i náš cíl. Takže naše cíle jsou totožné, proč to neudělat a nenabídnout jim spolupráci?“ A pokračoval: „Mně by se Robert Šlachta líbil jako ředitel Nadačního fondu. Ale myslím, že teď je to ještě předčasné, uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Oni jsou podle mne teď ještě v té fázi, že doufají, že se to ještě nějak změní. Já osobně jsem přesvědčen, že se to nezmění. Reorganizace je hotová, nastane; je tedy potřeba počkat, až ti lidé budou dostatečně rozčarovaní z toho, co se kolem nich děje a jak se s nimi zachází, a pak je bude možné oslovit. Ale není to podle mne otázka dnů ani týdnů, myslím, že to je otázka měsíců,“ prohlásil Randák.

Sám Šlachta zatím tajnůstkaří, ale na serveru Lidovky.cz pohrozil českému podsvětí možným návratem. „Odejít jsem nechtěl. Třeba se někdy najde způsob, jak se vrátit zpátky. Do jednoho roku je možné se vrátit úplně bez problémů. Zákon na to pamatuje,“ řekl serveru Šlachta.

Před časem sám naznačil, že se do práce aktivně vrhne v září. A jedno zajímavé místo s obrovskou škálou vlivu by tu pro Šlachtu bylo. V červnu totiž rezignoval celý management Celní správy. Z vedení odejde i náměstek pro ekonomiku Tomáš Pinkas. Svou rezignací reagoval na už dříve avizovaný odchod generálního ředitele Celní správy Petra Kašpara. V krátké době tak rezignoval už čtvrtý člen vedení celníků. Z původní sestavy zůstala jen zástupkyně generálního ředitele Vendulka Holá, která úřad prozatímně povede od července. Důvody rezignace celého vedení Celní správy nejsou známy, ale určitě to nebude samo sebou.

Pinkas rezignoval 16. června, ve funkci skončí k 31. červenci. „U Celní správy nerad končím po 24 letech,“ řekl šéf celníků Pinkas serveru Echo24.cz. K odchodu ho prý vedla řada důvodů, především rezignace Kašpara. „A pak už to jsou jenom maličkosti. Odchod dvou zástupců, zvýšený zájem o moji osobu a souhra, doufejme, náhod,“ doplnil. Podrobnosti ale neuvedl.

Ředitel Celní správy ČR Kašpar oznámil svůj konec v květnu s tím, že ke konci června z čela úřadu odejde ze zdravotních důvodů. Některá média si v této souvislosti zaspekulovala, že za rezignací stála i nespokojenost ministerstva financí s prací vedení celníků, hlavně s rychlostí přípravy celníků na nové kompetence spojené s elektronickou evidencí tržeb.

K poslednímu červnu opustí funkci také zástupce generálního ředitele pro výkon Vladimír Štainer. „Důvod je prostý, ztráta motivace. Ano, souvisí to jednoznačně s rezignací pana Kašpara,“ řekl Štainer. Už začátkem června skončil i dočasný náměstek František Halás, když mu podle správy vypršela doba, po kterou byl funkcí pověřen. Na místo generálního ředitele bylo na začátku června vypsáno výběrové řízení, funkci chce ministerstvo financí obsadit od září.

Je to málo známé, ale Celní správa má k dispozici obdobný aparát i možnosti vyšetřování jako elitní jednotky policie. Navíc, celníků je pět tisíc oproti pěti stovkám Šlachtova, dnes už bývalého, Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Celníci mají svoji vlastní operativu, tedy jakési tajné pracující v prostředí, celníci mohou odposlouchávat, mají svou zásahovou jednotku, mají mnohem snazší možnost prolamovat bankovní tajemství než policie a mají k dispozici finančně analytický útvar ministerstva financí, který se specializuje na praní špinavých peněz. A co víc, jejich práci nedozorují státní zástupci, zodpovídají se ministerstvu financí, respektive ministrovi. A byl to právě Andrej Babiš, který se nejvíce bil v prsa, když Robert Šlachta oznámil svůj odchod od policie kvůli chystané reorganizaci elitních policejních složek. Svoji logiku by nástup Šlachty k celníkům proto měl.

Kde je korupce, tam se v drtivé většině případů krátí i daně. Robert Šlachta by tak po drobné modifikaci postupů mohl znovu zahájit svůj boj s českým Palermem, jak zdejší politicko-byznysové scéně s oblibou přezdívá Šlachtův ochránce Andrej Babiš. Postup by se od práce ÚOOZ lišil jen trochu. Šlachta by v rámci práce celníka řídil vyšetřování daňových podvodů, tudíž by Palermčanům mohly začít padat drastické pokuty. Navíc, jednotlivé případy by pak, nadneseně řečeno, mohl zabalit a předat spřízněným žalobcům z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Ti by pak mohli sami začít vyšetřovat případy jako trestnou činnost, takže zločinci by nejen dostali mastnou pokutu, ale nakonec by skončili před soudem, jak po tom Robert Šlachta i po odchodu od policie touží. A přemalovávání politické mapy České republiky ve prospěch šéfa hnutí ANO, které se za jeho asistence zdárně daří, by mohlo dál pokračovat.

Snad jen malá tečka na závěr. Také celníci jsou, stejně jako policisté, ve služebním poměru, tudíž by Robert Šlachta přestupem k uniformovanému sboru se znakem Merkura netratil ani na výsluhách. Jeden identický příklad z minulosti bychom tu už měli. Šéfem celníků se počátkem roku 2007 „za zásluhy“ stal bývalý náměstek protikorupční policie Milan Šiška.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …