Víme, že se někde něco dělo... Němcová u Emmy Smetany vytáhla na světlo vše, co se týká Klause ml.

19.03.2019 20:25

Poslankyni z ODS Miroslavě Němcové přineslo vyloučení Václava Klause mladšího ze strany velkou úlevu. V rozhovoru s Emmou Smetana pro internetovou televizi DVTV se rozpovídala o tom, že chování Klause ml. byla provokace a zkouška toho, co ostatní snesou. Je hluboce přesvědčena, že jeho odchod občanské demokraty rozhodně neoslabí a bylo to správné rozhodnutí.

Víme, že se někde něco dělo... Němcová u Emmy Smetany vytáhla na světlo vše, co se týká Klause ml.
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předání květin poslankyni Miroslavě Němcové jako výraz díků za její odvahu a postoj k inauguračnímu projevu prezidenta

Poslankyně Němcová připomněla, že vyloučení Klause mladšího z ODS rozhodně nebylo žádné rozhodnutí ze dne na den. „Nešlo jen o to, že se necitlivě vymezoval, my sneseme jiný názor, ale hlavní důvod je, že se úplně rozešel s programovými cíli ODS,“ řekla jasně Němcová s tím, že odpustit mu nelze ani to, že v senátních volbách podporuje kandidáta SPD a chce, abychom odešli z EU, nebo jeho postoj k zahraničním misím.

Není prý pravda, že by tyhle postoje takto vyjadřoval už delší dobu. „Ne takhle moc, takhle se začal vyjadřovat až v posledních měsících. Vícekrát jsme s ním na toto téma mluvili a žádali ho, aby z toho slevil, což nechtěl. Nechtěl nás podpořit ani v evropských volbách. Nedává smysl, aby byl členem strany, kterou nechce podporovat, a chodí podporovat naše protikandidáty,“ zdůraznila.

„Ze začátku jsme si říkali, že Klaus mladší potřebuje nějakou dobu, než mu dojde, že jde o týmovou práci,“ uvedla Němcová s tím, že doufali, že časem zjistí, že tam není jen sám za sebe a svůj názor. „Tolerance ze strany mé i kolegů byla nejdříve namístě, nechtěli jsme hned vést válku, ale dát mu příležitost. V žádném případě jsme ho ale nechtěli k ničemu lámat,“ zdůraznila poslankyně, podle které se důvody a kapky pro jeho vyloučení slévaly.

  • Celý rozhovor ZDE

Anketa

Kdo v posledních letech nejvíc uškodil ODS?

23%
71%
2%
hlasovalo: 14214 lidí
„My jsme opravdu chtěli najít společnou řeč, ale větší snaha šla od nás než od Klause. Já zkrátka budu obhajovat to, že je správné, když teď už říkáme: Tak dost!“ podotkla Němcová.

Zároveň nepřipouští, že by angažmá Václava Klause mladšího bylo ze strany předsedy ODS Petra Fialy od začátku přehmatem. „Fiala mu dal důvěru, myslel, že v odborné části bude schopný. Klaus dostal šanci a byla jeho chyba, že tuto šanci nevyužil. Nevešel se do programových mantinelů, které se zavázal plnit,“ míní Němcová.

Na otázku, jestli se neobává, že ODS toto rozhodnutí vyloučit Klause mladšího oslabí, jasně odpověděla, že nikoli. „Já se nebojím, že nás to oslabí. Včera jsme svolali ad hoc sešlost lidí, kteří se chtěli bavit o vyloučení Klause mladšího, přišlo sedmdesát lidí a ani jeden z nich se nepostavil na stranu Klause mladšího s tím, že by jeho vyloučení bylo špatné rozhodnutí,“ řekla poslankyně.

„Snadno se dopočítáme, že má Klaus na Facebooku sto tisíc fanoušků, ale jen těžko se dopočítáme, kolik voličů nám skutečně ubírá,“ doplnila s tím, že na ulici ji často zastavovali lidé s tím, že by ODS volili, ale mají se zbavit nejdříve Václava Klause. „I od středy minulého týdne, kdy poslanecký klub vyzval Klause k odchodu, až po rozhodnutí výkonné rady já nemám jediný negativní ohlas,“ dodala.

Podle Němcové si Klaus za vše může sám, protože stranu příliš dlouho dráždil nemístnými výstupy. „Klaus jen provokoval, čekal na to, jak dlouho to sneseme. My jsme si řekli dost, že nejsme žádní rukojmí. Jestli nás to bude stát hlasy těch, kteří se více viděli v Klausovi, to mi je úplně jedno,“ zdůraznila a zopakovala, že to byl dobrý a nezbytný krok. Jiní kandidáti na vyloučení prý v čekací lhůtě již nejsou.

Anketa

Vadí vám výrok Václava Klause ml. o EU a Židech?

3%
97%
hlasovalo: 21384 lidí
Exprezident Klaus starší řekl, že vyloučení jeho syna z ODS mělo přijít o dva až tři týdny dříve, jelikož by stihli založit nějaký nový subjekt. Němcová ale vylučuje, že by se ODS bála, že by Klaus starší a jeho syn stihli založit evropskou kandidátku. „Před půl rokem na klubu jsme se ptali Klause, co je pravdy na tom, že hodlá založit novou politickou stranu a s ní jít do eurovoleb, nereagoval na to, víme ale, že se někde něco dělo. Jestli chtěli založit novou politickou stranu, měli k tomu tisíc příležitostí a svádět to na poslední tři týdny mi přijde velmi účelové,“ uvedla Němcová.

Připomněla, že Klaus starší už jednou pravicovou stranu v roce 2017 zakládal s Janou Bobošíkovou a měli mnohem silnější kampaň než ODS. „Ale já se ničeho nebojím, ať si kdokoli založí jakoukoli politickou stranu či hnutí. Já se nebudím a neusínám s hrůzou, že nás s klanem Klausů čeká nějaký střet,“ řekla s tím, že ať klidně ukážou, kolik voličů na svůj program mohou získat.

Zároveň se vyjádřila, že se neobává ani odlivů občanských demokratů do případné nové politické strany Václava Klause. Ohlasy, které má, prý rozhodně nenasvědčují o nějakém odlivu, štěpení a oslabování ODS. „Já jsem měla pocit, že se nám jeho odchodem všem ulevilo,“ řekla na závěr spokojeně Němcová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

23:04 Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov věnoval…