Virus jsme podcenili. Zdá se nakažlivější než jsme si mysleli, přiznal přední epidemiolog

30.07.2020 22:49

Potvrzených případů lidí s covidem-19 v Česku v poslední dny přibývá – a je velmi důležité, aby se čísla v souvislosti s koronavirem lidem srozumitelně vysvětlovala, říká hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal. „V covidu je spousta politiky, a lidem to vadí,“ sdělil v rozhovoru v televizi CNN Prima News, zveřejněném na iDNES.cz.

Virus jsme podcenili. Zdá se nakažlivější než jsme si mysleli, přiznal přední epidemiolog
Foto: Archiv P. Smejkala
Popisek: Primář Kliniky infekčních nemocí 1.Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice v Praze Petr Smejkal
reklama

„V epidemii je spousta politiky, a lidem to vadí; vše by mělo zůstat na úrovni čísel. Doufejme, že nový semafor pro Česko zohlední co nejvíce důležitých parametrů. Pak nikdo nebude moct diskutovat, proč je nějaký kraj žlutý a jiný zelený,“ reagoval epidemiolog Smejkal na výtky pražského primátora Zdeňka Hřiba.

Hřib se nedávno vymezil proti tomu, že Praha je podle covidového semaforu zařazena mezi města s vyšším stupněm rizika nákazy. Podle Smejkala je nutná transparentnost, aby veřejnost měla k datům přístup a aby jí bylo podáno i srozumitelné vysvětlení.

Anketa

Chcete, aby Česká republika ratifikovala Istanbulskou úmluvu?

2%
98%
hlasovalo: 29843 lidí
Příchod letních dnů šíření koronaviru nezbrzdil, jak mnozí doufali. „Virus se šíří po celém světě, i v zemích s teplým klimatem. Nejdůležitější u viru je tedy přenos z člověka na člověka, takže druhá vlna očividně může přijít i v létě. V tom jsme virus trochu podcenili. Zdá se nakažlivější, než jsme si mysleli,“ pokračuje Smejkal. 

Že budou muset přijít nová plošná opatření kvůli vývoji situace, to bylo a je podle Smejkala nevyhnutelné. „Ohledně roušek bych byl například přísnější. Rozdělování prostorů mě zarazilo, měly by se nosit kdekoliv v uzavřených prostorech. Jde o nejjednodušší opatření, které prokazatelně brání šíření koronaviru i podle posledních poznatků o vzdušném přenosu,“ je přesvědčen epidemiolog.

Čísla podle něj ukazují, že covid je horší než chřipka. Léto mají lidé využít k tomu, aby byli venku a aby nemuseli chodit do uzavřených prostor. Na podzim se proto situace zřejmě zhorší, neboť lidé se začnou vracet do interiérů barů a restaurací. 

Poukázal na nedávný případ rychlého šíření koronaviru v pražském baru Techtle Mechtle: „To znamená podzemní špatně ventilovaný prostor, kde je spousta lidí, a všichni používají jedno brčko,“ sdělil Smejkal.

Sám doufá, že virus zeslábne a nebude tolik agresivní. „Potvrzené to nemám. Ale v nemocnicích už není tolik lidí s těžkým průběhem,“ doplnil Smejkal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mrkvový ignorant. Zbláznil se ten Babiš už úplně? Telička napráskal, jak si o svém bývalém předsedovi povídá v Bruselu

17:33 Mrkvový ignorant. Zbláznil se ten Babiš už úplně? Telička napráskal, jak si o svém bývalém předsedovi povídá v Bruselu

Čau lidi. Premiér Babiš sdílel na svém facebooku mrkvový cupcake. A lidi mu ho dali sežrat. Polovina…