Víte, já mám třeba Honzu Hamáčka rád, ale... Jiří Paroubek promluvil o dnešní ČSSD

18.11.2017 18:01

Moderátor Luboš Xaver Veselý přivítal v sobotním Pressklubu na Frekvenci 1 Jiřího Paroubka. Ten způsobem sobě vlastním okomentoval povolební situaci, roli Andreje Babiše (ANO) i pozici sociální demokracie. Nelichotivé vysvědčení od Paroubka dostali končící premiér Bohuslav Sobotka a odcházející předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. A kdyby poslouchal Mirek Topolánek, také by se o sobě něco dozvěděl.

Víte, já mám třeba Honzu Hamáčka rád, ale... Jiří Paroubek promluvil o dnešní ČSSD
Foto: Archiv PL
Popisek: Jiří Paroubek ve studiu PL TV
reklama

Někdejší premiér za ČSSD je přesvědčen, že do Vánoc budeme mít vládu, ale s vysokou pravděpodobností půjde o vládu bez důvěry Poslanecké sněmovny. To, že se zrodí alespoň vláda bez důvěry, ukazuje, že spolu alespoň prezident Miloš Zeman a vítěz voleb Andrej Babiš (ANO) mluví. „Horší by bylo, kdyby spolu nekomunikovali. Tak to už by byla úplná ústavní krize, protože už teď je ta situace poměrně složitá,“ uvedl Paroubek. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Druhý pokus na sestavení vlády se podle Paroubka odehraje až po prezidentských volbách. Někdy v únoru. Při tomto druhém pokusu už by se vážně mělo jednat o vládě s většinovou podporou. Paroubek je prozatím zklamán z toho, že tradiční strany zatím Babišovi příliš usnadňují jeho mediální vystupování.   

„Ty ostatní strany by to Andreji Babišovi neměly argumentačně usnadňovat, protože on už dneska říká, že on by chtěl tu vládu, ale ostatní strany mu házejí klacky pod nohy. Pokud tady rychle a neúspěšně proběhnou tři pokusy o sestavení vlády, tak hrozí předčasné volby a na ty bude mít peníze jen Andrej Babiš,“ varoval Paroubek.

Sociálním demokratům by doporučil vstup do vlády, aby byli víc vidět. V opozici budou totiž hrát prim Piráti a Tomio Okamura se svou SPD. V porovnání s nimi bude ČSSD v opozici nevýrazná. „Pokud půjdou do vlády ty zavedené figury tradičních zavedených stran, tak ti lidé shoří jako papír. Kdokoli vstoupí s Babišem do vlády, měl by požadovat převzetí kontroly nad některým ze silových ministerstev – buď nad Ministerstvem financí, nad Ministerstvem vnitra nebo nad Ministerstvem spravedlnosti,“ podotkl Paroubek.

Do vlády ale musí vstoupit opravdu silné osobnosti, ne lidé, jako je končící předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). „Při vší úctě, já mám třeba Honzu Hamáčka rád, ale on aby dostal Ministerstvo obrany a tam si hrál, víte to Ministerstvo obrany je z hlediska sociální demokracie okrajové,“ konstatoval Paroubek. Lidé typu Jana Hamáčka prý v nové Babišově vládě shoří jako papír.    

Sociální demokraté vedle toho musí také změnit rétoriku. Musí se postavit proti navyšování výdajů resortu obrany na dvě procenta, musí prosazovat další práva pro homosexuální páry a musí prosazovat přímou demokracii, protože to je klasické levicové téma. „Pan Okamura se tváří, jako kdyby to vymyslel, ale to není pravda. Sociální demokracie tady toto téma razí už 24 let,“ podotkl Paroubek. „Ukázalo se, že ta politika, kterou dělal Sobotka, je chybná, já jsem to věděl a nechtěl jsem se na tom podílet,“ dodal ještě.   

Nakonec padlo pár slov také na adresu Mirka Topolánka, prezidentského kandidáta a Paroubkova soka v předvolebních debatách na počátku tisíciletí. „Myslím, že lidé rádi vzpomínají na naše televizní vystoupení. Myslím, že byla docela zábavná. Ale lidé se také něco dozvěděli, abych to nebral jen jako nějakou show,“ uvedl Paroubek. Topolánek ale podle jeho názoru nebude patřit mezi favority. Do druhého kola nepostoupí. Svůj vliv na to může mít i kauza Marka Dalíka, byť si Paroubek nemyslí, že by Dalík poškodil Topolánka tím, že by z vězení promluvil. „To si myslím, že se nestane, na to je Mirek Topolánek příliš klidný,“ doplnil Paroubek. 

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šichtařová: Já to říkala! Covid nezastavíte. Kazí nám to vláda

10:05 Šichtařová: Já to říkala! Covid nezastavíte. Kazí nám to vláda

Ekonomka Markéta Šichtařová má za to, že vládní opatření pro boj s koronavirem fungovat nebudou. One…